W SCCS opracowano nowe narzędzie dla lekarzy, którzy opiekują się chorymi z niewydolnością serca

Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali kalkulator niewydolności serca. To nowe narzędzie dla lekarzy, którzy opiekują się chorymi z niewydolnością serca, czyli kardiologów, internistów i specjalistów innych dziedzin.

Fot. FB/ Śląskie Centrum Chorób Serca/Silesian Center for Heart Diseases
Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali kalkulator niewydolności serca

Heart Failure Risk Score to darmowe narzędzie dla lekarzy, które jest dostępne na stronie internetowej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. I jednocześnie pierwszy taki kalkulator w Polsce.

Narzędzie opracował zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu: dr hab. Jacek Niedziela, prof. dr hab. Piotr Rozentryt, prof. dr hab. Mariusz Gąsior z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dwóch statystyków: inż. Daniel Cieśla z Działu Nauki SCCS, a także prof. Michał Skrzypek z Zakładu Biostatystyki SUM w Katowicach.

– Kalkulator jest bardzo przydatny do oceny rokowania pacjentów z niewydolnością serca. Co ważne, narzędzie zostało stworzone na bazie wyników leczenia polskich chorych. Do tej pory mogliśmy korzystać z kalkulatorów z innych krajów. Narzędzie jest pomocne zarówno przy wypisie ze szpitala, jak i w leczeniu ambulatoryjnym – mówi prof. dr hab. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM, SCCS w Zabrzu.

Czym jest kalkulator niewydolności serca? To narzędzie, które – wykorzystując nowoczesne metody statystyczne – umożliwia oszacowanie ryzyka zgonu pacjenta bazując na ośmiu łatwo dostępnych parametrach. Jak podkreślają w Śląskim Centrum Chorób Serca, to pierwszy tego typu kalkulator ryzyka opracowany dla wszystkich chorych z niewydolnością serca.

Dodajmy, że według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba chorych z niewydolnością serca w Polsce przekracza już milion osób, a śmiertelność – mimo postępu metod diagnostyczno-terapeutycznych – jest porównywalna z chorobami nowotworowymi. W Polsce, pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa ok. 57 proc. chorych.

Operacja w SCCS

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca: przełomowe operacje przeprowadzone wspólnie ze specjalistą z Genewy. Czteromiesięczny Krzyś jest już w domu

Autor: Redakcja

01/08/2023

Siedmioletnia Ala przechodzi rehabilitację

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca: kolejna transplantacja serca pobranego poza granicami Polski, ale pierwsza u małoletniego pacjenta. 7-letnia Ala przechodzi rehabilitację

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/06/2023

Śląskie Centrum Chorób Serca

Może Cię zainteresować:

Nowe zasady odwiedzin pacjentów w Śląskim Centrum Chorób Serca. Co się zmienia?

Autor: Redakcja

22/11/2023