Śląskie Centrum Chorób Serca: kolejna transplantacja serca pobranego poza granicami Polski, ale pierwsza u małoletniego pacjenta. 7-letnia Ala przechodzi rehabilitację

Ala, siedmiolatka w województwa pomorskiego, przechodzi rehabilitację po transplantacji serca, którą przeprowadzono w Zabrzu. Dla zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca to kolejna transplantacja serca pobranego poza granicami Polski, ale pierwsza u małoletniego pacjenta. – Dziewczynka, która z powodu ciężkiej kardiomiopatii restrykcyjnej z nadciśnieniem płucnym jeszcze kilka miesięcy temu miała problemy z samodzielnym chodzeniem, teraz marzy o pierwszym w życiu rowerze – podkreślają w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Fot. FB/ Śląskie Centrum Chorób Serca/Silesian Center for Heart Diseases
Siedmioletnia Ala przechodzi rehabilitację

Dziewczynka choruje od drugiego roku życia. Po zapaleniu oskrzeli lekarze zdiagnozowali u Ali ciężką kardiomiopatię restrykcyjną. Dodatkowym problemem było nadciśnienie płucne, które początkowo dyskwalifikowało dziewczynkę z listy oczekujących na przeszczep serca. W tym przypadku konieczny był bowiem równoczesny przeszczep serca i płuc.

Trudna operacja

Znalezienie dla Alicji odpowiedniego dawcy obu narządów było praktycznie niemożliwe z uwagi na niedobór masy ciała i wzrostu. W 2021 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wszczepili pacjentce przedsionkowy regulator przepływu (AFR), dzięki któremu udało się zmniejszyć nadciśnienie płucne do poziomu granicznie akceptowalnego do wykonania tylko przeszczepienia serca – mówi dr Szymon Pawlak, kardiochirurg, transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Do transplantacji serca Ala zakwalifikowana została w marcu tego roku, a odpowiedniego dawcę – po dwóch miesiącach – udało się znaleźć w Czechach. Transplantację przeprowadził zespół docenta Tomasza Hrapkowicza. Operacja była trudna z powodu stanu ogólnego organizmu małej pacjentki, wyniszczonego przez chorobę. Na szczęście Ala przechodzi już rehabilitację pod opieką lekarzy i rehabilitantów z oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej. Jak podkreśla mama dziewczynki – pani Tatiana, różnicę widać każdego dnia. Ala przez ostatnie pół roku głównie leżała, teraz może już spacerować po szpitalnym korytarzu i nie męczyć się.

Cieszy nas rehabilitacja, to że Ala zaczyna chodzić. Jest szansa na jej normalny rozwój. Przykład Ali to kwintesencja tego, co możemy pacjentom zaoferować – komentuje doc. Tomasz Hrapkowicz, kardiochirurg i transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS .

Serca z Czech

Operacja 7-letniej Ali była w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu drugim przeszczepieniem narządu, który został pobrany za granicą. – Zgodnie z procedurą do pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wówczas informacja o możliwości pozyskania narządów trafia na specjalną platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej – informuje SCCS.

Ala z mamą Tatianą oraz zespołem kardiochirurgów, transplantologów, kardiologa dziecięcego, psychologa klinicznego oraz koordynatorek transplantacyjnych. Fot. FB/ Śląskie Centrum Chorób Serca/Silesian Center for Heart Diseases

Dodajmy, że do tej pory wykonano w Polsce trzy przeszczepienia narządów pobranych poza granicami kraju. Były to dwa przeszczepienia serc pobranych od dawców w Czechach – obie transplantacje przeprowadzono w Zabrzu, a także przeszczepienie wątroby od dawcy w Niemczech. – W związku z brakiem odpowiednich biorców w Polsce, zgłoszono na platformę FOEDUS możliwość pobrania trzech narządów z Polski: dwóch płuc oraz serca. Narządy zostały zaakceptowane i przeszczepione przez zespoły transplantacyjne ze Szwajcarii i Niemiec. Łącznie od początku 2023 roku w całej Europie zgłoszono do pobrań międzynarodowych 162 narządy, dzięki takiej współpracy wykonano 45 transplantacji w UE – wyjaśniają w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autor: Redakcja

03/01/2023

Nowy samochód dla SCCS

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu ma nową karetkę. Będą z niej korzystać zespoły transplantacyjne

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/06/2023

Śląskie Centrum Chorób Serca

Może Cię zainteresować:

Sieć Kardiologiczna funkcjonować będzie także w województwie śląskim. Koordynatorem w naszym regionie jest Śląskie Centrum Chorób Serca

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/03/2023