Śląskie Centrum Chorób Serca: przełomowe operacje przeprowadzone wspólnie ze specjalistą z Genewy. Czteromiesięczny Krzyś jest już w domu

Kardiochirurdzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wspólnie z dr. Tornike Sologashvilim z Genewy, przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje techniką double-root translocation. Zabieg dający efekt pełnego wyleczenia wykonano między innymi u czteromiesięcznego Krzysia. Co więcej, operacje skomplikowanych wad serca mają być już stale wykonywane w SCCS.

Fot. Stowarzyszenie „Nasze Serce”
Operacja w SCCS

Przypomnijmy, że w tym roku – dzięki Stowarzyszeniu „Nasze Serce” – SCCS udało się wznowić stałą współpracę z doktorem Tornike Sologashvilim, specjalistą od najtrudniejszych operacji serca z Uniwersyteckiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Genewie.

Jeden z zabiegów wykonano u czteromiesięcznego Krzysia. Chłopiec miał anatomiczną wadę serca – transpozycję naczyń dodatkowo ze zwężeniem pnia tętnicy płucnej. To rzadko występująca anomalia, która powoduje, że nie można wykonać operacji klasyczną metodą transpozycji wielkich pni serca. W nowej technice konieczna jest również plastyka zastawek i przełożenie ich nad odpowiednie komory serca – informuje Śląskie Centrum Chorób Serca.

Krzyś jest już w domu

W Polsce do tej pory nikt skutecznie nie operował takich wad. Zabieg w Zabrzu wykonał zespół kardiochirurgów dziecięcych wraz z doktorem Sologashvilim.

– Dzięki metodzie double-root translocation przywracamy prawidłową anatomię serca i naczyń wieńcowych. To zabieg dający szansę na pełne wyleczenie. Chcemy wprowadzić te metodę leczenia na stałe do katalogu zabiegów wykonywanych w Zabrzu – mówi dr Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Operacja czteromiesięcznego Krzysia przebiegała bez komplikacji, a mały pacjent już tydzień po zabiegu został wypisany do domu.

Dr Tornike Sologashvili. Fot. Stowarzyszenie „Nasze Serce”

Konsultacje dla rodziców

Przypomnijmy, że współpraca doktorem Sologashvilim rozpoczęła się wiosną tego roku, dzięki pomocy Stowarzyszenia „Nasze Serca” z Poznania. Kardiochirurg z Genewy przeprowadził w Zabrzu operacje sześciorga pacjentów, a kolejne zabiegi zaplanowane są na jesień. Co istotne, SCCS prowadzi konsultacje dla rodziców, którzy chcieliby leczyć dzieci w zabrzańskim ośrodku. – Prosimy o SMS pod nr +48511422660 z imieniem i nazwiskiem dziecka, wadą serca i numerem kontaktowym. Oddzwonimy! – zapewniają w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Dodajmy, że rodzice posiadający ubezpieczenie w naszym kraju nie ponoszą kosztów operacji, która jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zaś koszty organizacji wizyty dr Tornike Sologashvili ponosi Stowarzyszenie „Nasze Serce”.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autor: Redakcja

03/01/2023

Siedmioletnia Ala przechodzi rehabilitację

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca: kolejna transplantacja serca pobranego poza granicami Polski, ale pierwsza u małoletniego pacjenta. 7-letnia Ala przechodzi rehabilitację

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/06/2023