Trwa budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Prace powinny zakończyć się wiosną. Na jakim etapie jest inwestycja?

Trwa budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Prowadzone są przygotowania do betonowania ostatniej sekcji stropu nad parterem, wznoszone są ponadto elementy szkieletu pierwszego piętra, a w tym tygodniu – jak informuje zabrzański magistrat – rozpoczęło się szalowanie kolejnego stropu

Powstający budynek centrum przesiadkowego będzie miał cztery kondygnacje. Na pierwszym poziomie działać będą perony, na drugim i trzecim znajdować się będą natomiast miejsca parkingowe (w sumie – 140). Z kolei na górze ma powstać ogród – będzie tu można odpocząć czekając na autobus. – Dzięki centrum przesiadkowemu zwiększy się dostępność środków transportu dla mieszkańców i gości, podniesie się poziom bezpieczeństwa, a także wzrośnie liczba miejsc parkingowych. Ważnym efektem będzie też redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – w mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza .

Jak informuje Urząd Miasta, w najbliższych tygodniach – o ile pozwolą na to warunki pogodowe – wznowione zostaną prace drogowe na ulicy Goethego. Przełożone zostały już instalacje gazowe, wodne i elektryczne. Warto także przypomnieć, że w ramach podpisanej z wykonawcą – to konsorcjum firm NDI i NDI Sopot – umowy przewidziano nie tylko budowę samego centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą i wyposażeniem. Przebudowana zostanie między innymi sieć uzbrojenia terenu w zakresie kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, wodociągowej, powstaną także sieci elektroenergetyczne i teletechniczne. Przebudowane będą drogi, także dojazdowe, chodniki i place manewrowe oraz ścieżki rowerowe, powstaną obiekty małej architektury czy infrastruktura związana z elektromobilnością.

Wykonawca zadba także o monitoring, a także system dynamicznej informacji pasażerskiej i biletomaty. Inwestycja pod nazwą „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” – współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – kosztuje ponad 54,7 mln złotych. Powinna zakończyć się do 30 kwietnia 2023 roku.

Arena Zabrze

Może Cię zainteresować:

Ogłoszono przetarg na wyburzenie starej trybuny Areny Zabrze. Krzesełka będą mogli kupić kibice

Autor: Redakcja

13/01/2023

Roboty drogowe

Może Cię zainteresować:

W mieście powstały kolejne miejsca postojowe, wkrótce będzie też nowe rondo. A co z rozbudową skrzyżowania w Mikulczycach?

Autor: Redakcja

11/01/2023

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Może Cię zainteresować:

Torowisko na ulicy Wolności zostanie przebudowane. W siedem miesięcy. Podpisano umowę z wykonawcą

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/01/2023