Torowisko na ulicy Wolności zostanie przebudowane. W siedem miesięcy. Podpisano umowę z wykonawcą

W poniedziałek, 9 stycznia, w zabrzańskim Urzędzie Miasta, podpisana została umowa z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych torowiska na ulicy Wolności.

Fot. UM Zabrze/ Paweł Janicki
Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Torowisko na ul. Wolności w Zabrzu zostanie przebudowane na odcinku od skrzyżowania z ul. Miarki do posesji przy numerach 203-205. Inwestycja jest częścią realizowanego przez spółkę Tramwaje Śląskie SA, „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Ruch tramwajowy zostanie wstrzymany

Do przetargu wpłynęło siedem ofert. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Tor-Krak o wartości niemal 10 mln zł netto (niespełna 12,3 mln zł brutto). Umowę z podpisano w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., w zabrzańskim magistracie. Wykonawca ma siedem miesięcy na realizację prac. – Modernizacja umożliwi ruch tramwajów niskopodłogowych, co ułatwi korzystanie z komunikacji seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. W znaczącym stopniu poprawi także bezpieczeństwo i komfort kierowców – zaznaczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik

Inwestycja prowadzona będzie przy całkowitym wstrzymaniu ruchu tramwajów, co skutkuje szeregiem utrudnień w organizacji ruchu tramwajowego, ale także w organizacji naszej pracy. Będziemy musieli między innymi przenieść zaplecze techniczne gliwickiej zajezdni do zajezdni w Bytomiu, która to tymczasowo stanie się domem dla tramwajów kursujących w Zabrzu i okolicy. Bardzo liczymy na duże zaangażowanie, koordynację i współpracę ze strony Miejskiego Zarządu Dróg oraz na to, że prace zrealizowane zostaną w zapisanym terminie – powiedział Henryk Kolender, dyrektor finansowy Tramwajów Śląskich.

Specjalizujemy się w remontach infrastruktury tramwajowej. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by zadanie zrealizować w terminie i przy możliwie jak najmniejszych utrudnieniach dla mieszkańców – mówił z kolei Wiesław Niedziela, prezes firmy Tor-Krak.

Co z komunikacją zastępczą?

Zmodernizowany zostanie odcinek dwutorowej linii tramwajowej, wbudowanej w jezdnię ul. Wolności o długości ok. 670 metrów. To, jak wyjaśniają w Tramwajach Śląskich, ok. 1340 metrów toru pojedynczego. Zdemontowana zostanie stara infrastruktura torowa i sieciowa, a nawierzchnia ulicy będzie frezowana. Wykonane zostaną prace ziemne, układ odwodnienia torowiska, przebudowane będą układ zasilania, infrastruktura podziemna, powstaną warstwy konstrukcyjne pod torowiskiem, zaś torowisko ułożone zostanie w technologii prefabrykowanych płyt betonowych z elastycznym montażem szyn w komorach. Odtworzona zostanie warstwa ścieralnej nawierzchni jezdni.

Do trzech tygodni po podpisaniu umowy plac budowy zostanie formalnie przekazany generalnemu wykonawcy. Wstrzymanie ruchu tramwajowego nastąpi w momencie, gdy generalny wykonawca będzie gotów do przystąpienia do prac demontażowych. Wówczas przedstawione zostaną zmiany w organizacji ruchu tramwajowego oraz szczegóły dotyczące autobusowej komunikacji zastępczej – informują Tramwaje Śląskie.

Magazyn energii Zabrze otwarcie

Może Cię zainteresować:

Magazyn energii stanął na pętli tramwajowej w Biskupicach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/12/2022