Kolejna „rajza” w Zabrzu! Po hotelu Admiralspalast teraz będzie można zwiedzić obiekty historycznej elektrociepłowni. A w planach są kolejne „rajzy”

Kolejna „rajza” w Zabrzu! Tym razem zobaczyć będzie można z bliska najstarszą elektrownię na terenach dzisiejszej Polski, czyli zakład, który pod koniec zeszłego roku firma Fortum przekazała miastu.

„Rajza” zaplanowana została na sobotę, 15 kwietnia. Po zabrzańskiej elektrociepłowni (ul. Wolności 416) oprowadzać będą dziennikarz i historyk Józef Krzyk i prezes stowarzyszenia „Wrazidlok” Łukasz Zimnoch. Wydarzenie współorganizuje miasto. Co w programie? Między innymi półgodzinna prezentacja multimedialna, wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami czy spacer wokół kompleksu przemysłowego. W planach są też odwiedziny w basenie i „domku”.

Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach niczym gotycka katedra, wielkością porównywany z Zamkiem w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły – podkreślają organizatorzy. „Rajza” rozpocznie się o godzinie 12. Wprawdzie zapisy na pierwsze zwiedzanie elektrociepłowni już się zakończyły, ale zapowiadane są kolejne. Warto więc śledzić profil stowarzyszenia „Wrazidlok na Facebooku.

Warto przypomnieć, że Fortum przekazało miastu historyczną część kompleksu Elektrociepłowni Zabrze 5 grudnia za symboliczną kwotę 100 złotych. To między innymi kilkanaście działek o powierzchni ponad 5 ha, a także osiemnaście budynków poprodukcyjnych dawnej elektrociepłowni, z budynkiem głównym dyrekcji, budynkami kotłowni, maszynowni, rozdzielni 6 kV, warsztatu mechanicznego czy budynkiem klubu, świetlicy, i portierni. Kubatura przekazanych obiektów przekracza 220 tys. m sześc. i jest porównywalna z kubaturą zamku w Malborku (250 tys. m sześc.).

W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych – podkreślają w zabrzańskim magistracie.

Elektrociepłownia Zabrze

Może Cię zainteresować:

Fortum przekazało miastu ponad 100-letni obiekt. Elektrociepłownia została przejęta za symboliczne 100 złotych. „Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze przedstawia dużą wartość historyczną”

Autor: Redakcja

05/12/2022

Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Może Cię zainteresować:

Co dalej z ponad 100-letnim kompleksem przekazanym miasto przez Fortum? „Elektrociepłownia dołączy do postindustrialnych perełek”

Autor: Redakcja

02/03/2023

Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Budynek dawnego hotelu Admiralspalast zostanie zrewitalizowany. Miasto ogłosiło przetarg na remont ikony śląskiej architektury

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/03/2023