Fortum przekazało miastu ponad 100-letni obiekt. Elektrociepłownia została przejęta za symboliczne 100 złotych. „Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze przedstawia dużą wartość historyczną”

W poniedziałek, 5 grudnia 2022, Fortum przekazało miastu Zabrze historyczny budynek Elektrociepłowni Zabrze. Akt przekazania nieruchomości podpisano w dawnym budynku głównym dyrekcji, a uroczystość zbiegła się w czasie ze 125. rocznicą powstania obiektu.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Elektrociepłownia Zabrze

Fortum przekazało miasto kilkanaście działek o powierzchni 5 ha, a także 18 budynków poprodukcyjnych dawnej elektrociepłowni. Są wśród nich między innymi budynek główny dyrekcji, kotłownia, maszynownia, budynek rozdzielni 6 kV, warsztat mechaniczny czy budynki klubu, świetlicy i portierni.

Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska – powiedział Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce. – Jestem przekonany, że miasto Zabrze, które postrzegamy jako lidera w pielęgnowaniu dziedzictwa przemysłowego, w pełni wykorzysta ich potencjał tak, aby jak najlepiej służyły lokalnej społeczności – dodał.

Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. m sześc. i jest porównywalna z kubaturą zamku w Malborku (250 tys. m sześc.). Wartość transakcji jest symboliczna – 100 złotych.

Z myślą o mieszkańcach Zabrza zrewitalizowaliśmy już wiele przestrzeni poprzemysłowych. To m.in wieża ciśnień czy strefa „Carnall”, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dziś przejmujemy własność budynku zabytkowej elektrociepłowni, który śmiało można nazwać industrialną katedrą. To pierwszy krok w celu rewitalizacji tego pięknego obiektu – powiedziała z kolei Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wieża Ciśnień w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Zrewitalizowana Wieża Ciśnień otwarta! Ponad stuletni zabytek wraca na turystyczną i kulturalną mapę Śląska

Autor: Magda Sincewicz

07/10/2022