Co dalej z ponad 100-letnim kompleksem przekazanym miasto przez Fortum? „Elektrociepłownia dołączy do postindustrialnych perełek”

Pod koniec zeszłego roku miasto, za symboliczną kwotę 100 złotych, przejęło od Fortum kompleks byłej Elektrociepłowni Zabrze. Co dalej z ponad 100-letnim obiektem?

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Przypomnijmy, że 5 grudnia Fortum oficjalnie przekazało miastu w sumie kilkanaście działek o powierzchni 5 ha, a także 18 budynków poprodukcyjnych dawnej elektrociepłowni. Wśród obiektów są między innymi budynek główny dyrekcji, kotłownia, maszynownia, budynek rozdzielni 6 kV, warsztat mechaniczny czy budynki klubu, świetlicy i portierni. Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. metrów sześciennych i jest porównywalna z kubaturą zamku w Malborku (250 tys. metrów sześciennych). Przekazane miastu obiekty mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.

Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska – mówił w grudniu Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Co dalej z ponad 100-letnim obiektem? We wtorek, 28 lutego, w Elektrociepłowni Zabrze rozmawiano o tym, jak można zagospodarować i wykorzystać tę postindustrialną przestrzeń. W spotkaniu uczestniczyli między innymi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta miasta Krzysztof Lewandowski, prezes Fortum w Polsce Piotr Górnik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu Tomasz Saternus, startup oficer w Zabrzu Janusz Dramski, przedstawiciele Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz delegacja Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Cały proces przejęcia kompleksu po byłej Elektrociepłowni przeszedł bardzo sprawnie. Dzisiaj, to miasto jest już jego właścicielem – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Mamy już doświadczenia w rewitalizacji tego typu obiektów i z dumą patrzymy na to, co dzięki zaangażowaniu wielu osób, na czele z dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, udało się stworzyć w przestrzeniach pozostałych po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Końca dobiegają też prace w rewitalizowanej Strefie Carnall. To kolejna przestrzeń, którą odzyskujemy dla turystów i mieszkańców. Jestem przekonana, że budynek Elektrociepłowni dołączy do postindustrialnych perełek, którym nadamy nowe funkcje z dbałością o historyczne walory tego kompleksu.

Elektrociepłownia Zabrze

Może Cię zainteresować:

Fortum przekazało miastu ponad 100-letni obiekt. Elektrociepłownia została przejęta za symboliczne 100 złotych. „Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze przedstawia dużą wartość historyczną”

Autor: Redakcja

05/12/2022

Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Admiralspalast w Zabrzu. Ikoniczny śląski zabytek od środka

Autor: Arkadiusz Nauka

26/02/2023