Zmiany kadrowe w Górniku: pięciu zawodników przyszło, pięciu odchodzi. W jakich zespołach będą grać od nowego sezonu?

Pięciu nowych zawodników wzmocni zespół Górnika, którego poprowadzi również nowy szkoleniowiec. Zabrzański klub, oprócz dotychczasowego trenera, opuści również pięciu szczypiornistów. Przygotowania do nowego sezonu rozpoczną się 1 lipca.

Fot. Krzysztof Kuroń/ FB Górnik Zabrze
Piotr Rutkowski

Przypomnijmy, że nowym szkoleniowcem Górnika został 57-letni Tomasz Strząbała, który podpisał z klubem trzyletni kontrakt. Karierę trenerską zaczynał w Kielcach jako asystent – najpierw Bogdana Wenty, a później Tałanta Dujszebajewa. Samodzielnie poprowadził MMTS Kwidzyn i Energę MKS Kalisz. Po przerwie spowodowanej poważną chorobą wrócił na ławkę trenerską jako szkoleniowiec Unii Tarnów, zastępując… Patrika Liljestranda. Po roku znów zastąpi Szweda, tym razem w Górniku Zabrze.

Nowymi graczami zabrzańskiego zespołu zostali Jakub Szyszko, 22-letni prawoskrzydłowy występujący dotąd w MMTS Kwidzyn, najskuteczniejszy strzelec PGNiG Superligi, 23-letni Taras Minotskyi z Unii Tarnów (utalentowany Ukrainiec został również najlepszym bocznym rozgrywającym sezonu), 20-latek z Czech, Lukáš Mořkovský, rozgrywający, który do tej pory występował w Handball Club Zubří, 22-letni bramkarz Kacper Ligarzewski z Piotrkowianina (grał także w młodzieżowej reprezentacji Polski) oraz ostatnio – 24-letni lewoskrzydłowy Jakub Bogacz, reprezentujący dotąd barwy Zagłębia Lubin, gdzie trafił z MTS Chrzanów.

Z klubu odchodzi Patrik Liljestrand, który wraca do Szwecji. Szkoleniowiec dwukrotnie prowadził zabrzański zespół (w latach 2013-2015 i minionym sezonie) i zapisał się w klubowej historii zdobywając dwa brązowe medale. Z pewnością w Zabrzu wszyscy dobrze będą wspominać sympatycznego Skandynawa. Miniony sezon był także ostatnim w Górniku dla pięciu zawodników – z klubu odchodzą bramkarz Paweł Kazimier, a także Krzysztof Łyżwa, Piotr Rutkowski, Miljan Ivanović i Lubomir Ivanytsia.

Wiadomo już, że pochodzący z Rudy Śląskiej Paweł Kazimier, po pięciu latach spędzonych w Górniku, grać będzie w Unii Tarnów. Po czterech latach w Zabrzu klub zmieni rozgrywający Krzysztof Łyżwa, który podpisał kontrakt z KPR Ostrovia. Dwa lata grał w Zabrzu Ljubomir Ivanytsia; Ukrainiec ze słowackim paszportem miniony sezon stracił z powodu poważnej choroby, a teraz będzie szukał nowego pracodawcy. Serb Miljan Ivanović trafił do Górnika w lutym, a kontrakt, który podpisał do końca sezonu miał opcję przedłużenia o kolejny rok – zarząd klub nie skorzystał jednak z tej możliwości. Z kolei Piotr Rutkowski rozwiązał kontrakt z Górnikiem za porozumieniem stron. 27-latek, który grał w Zabrzu przez dwa sezony, będzie występował teraz w Zagłębiu Lubin.

Jakub Szyszko

Może Cię zainteresować:

Kolejny nowy zawodnik Górnika. Kontrakt podpisał utalentowany skrzydłowy MMTS Kwidzyn Jakub Szyszko

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Tomasz Strząbała nowym trenerem Górnika

Może Cię zainteresować:

„Tomku, witaj na pokładzie”. Górnik Zabrze z nowym szkoleniowcem, z klubem kontrakty podpisali już także nowi zawodnicy

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/05/2023

Jakub Bogacz

Może Cię zainteresować:

Kolejny nowy zawodnik w Górniku Zabrze. Po dwóch rozgrywających i bramkarzu tym razem to lewoskrzydłowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/05/2023