Zabrzańskie muzeum zajmie się digitalizacją górniczego dziedzictwa. Jest już dotacja o wartości 85 milionów złotych

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zdigitalizuje górnicze dziedzictwo – nie tylko dokumentację, ale także likwidowane zakłady i wyrobiska wraz z urządzeniami. Projekt będzie można zrealizować dzięki wsparciu BGK – w formie obligacji Skarbu Państwa o wartości 85 milionów złotych.

Fot. Facebook/ Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Briefing w sprawie projektu odbył się w Łaźni Łańcuszkowej kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Jak zapowiedział Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, jego placówka, dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, otrzyma dotację w formie obligacji Skarbu Państwa o wartości nominalnej 85 milionów złotych „na zadanie związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku”. Wyjaśnijmy: chodzi o zeskanowanie i cyfryzację kopalń przed ich likwidacją. Digitalizacji poddane zostaną – oprócz dokumentacji – także budynki, maszyny i urządzenia, ciągi technologiczne czy wyrobiska wraz z wyposażeniem. Jak zaznaczył dyrektor Szewczyk, digitalizacja jest nie tylko najtańszą, ale najbardziej akceptowalną formą całościowego zachowania dziedzictwa naszych przodków dla kolejnych pokoleń.

Przypomnijmy, że restrukturyzacja górnictwa prowadzona jest od początku lat 90. zeszłego wieku. W kraju działały wtedy 63 kopalnie prowadzące wydobycie, 7 znajdowało się w likwidacji, natomiast jedna była w budowie. Branża zatrudniała wówczas ponad 400 tysięcy osób. Dziś pozostało 19 kopalń węglowych, zaś zatrudnienie to niecałe 80 tys. osób.

W zabrzańskim muzeum realizowano już projekty digitalizowania zbiorów, w tym także obiektów i urządzeń górniczych, ale nie na taką skalę, jaka planowana jest teraz. – Wsparcie rządowe dla Muzeum Górnictwa Węglowego to bardzo duży przełom, bo otwiera przed nami szansę na zrobienie czegoś, czego jeszcze nikt nie robił, ze względu na brak dostępnej technologii, kiedy likwidowano zagłębia górnicze w Europie Zachodniej – stwierdził Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu cytowany przez zabrzański magistrat. – Dzisiaj mamy technologię skanowania 3D, digitalizacji. Dzięki temu możemy po raz pierwszy podejść w skali systemowej do ogromnego zadania, jakim będzie zeskanowanie i cyfryzacja całego zasobu górnictwa węgla kamiennego, które będzie likwidowane.

Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Może Cię zainteresować:

Co dalej z ponad 100-letnim kompleksem przekazanym miasto przez Fortum? „Elektrociepłownia dołączy do postindustrialnych perełek”

Autor: Redakcja

02/03/2023

Śląskie Centrum Chorób Serca

Może Cię zainteresować:

Sieć Kardiologiczna funkcjonować będzie także w województwie śląskim. Koordynatorem w naszym regionie jest Śląskie Centrum Chorób Serca

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/03/2023