Zabrzańska komenda Państwowej Straży Pożarnej została wyremontowana za ponad pół miliona złotych. Budynek ma ponad 100 lat

W czwartek, 8 grudnia, w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu odbył się uroczysty apel. Okazją do świętowania było zakończenie modernizacji komendy.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
PSP w Zabrzu po remoncie

W uroczystości udział wzięli między innymi śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jacek Kleszczewski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, posłanka Barbara Dziuk i śląski wojewódzki konserwator zabytków Łukasz Konarzewski.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Grzegorza Gorpiela śląskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu. Po wprowadzeniu sztandaru Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu i odegraniu hymnu państwowego komendant miejski PSP w Zabrzu st. bryg. Tomasz Bajerczak przywitał zaproszonych gości. Następnie nastąpiło uroczyste poświęcenie garażu głównego przez kapelana diecezjalnego PSP i OSP ks. Piotra Falińskiego oraz kapelana PSP i OSP miasta Zabrze ks. Piotra Szczygielskiego – relacjonują strażacy.

Przypomnieć warto, że budynek, w którym mieści się siedziba PSP wybudowano na początku XX wieku według projektu Konrada Segnitza i Maxa Bogatzka dla zakładowego ochotniczego oddziału straży pożarnej przy hucie Donnersmarcka. Ostatnio obiekt został zmodernizowany. – W ramach przeprowadzonych prac poszerzone o 40 cm zostało światło bram wjazdowych. Wysłużone skrzydła drzwiowe zastąpione zostały przez zautomatyzowane bramy, które są sterowane ze stanowiska dowodzenia, co znacząco skróciło czas potrzebny na wyruszenie zastępu do interwencji. Zainstalowane zostały również cztery nowoczesne nagrzewnice, a instalacje zinwentaryzowano i zmodernizowano – informuje zabrzański magistrat.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze

Modernizacja kosztowała ponad 550 tys. złotych; kosztami podzieliły się miasto i komenda główna PSP w Warszawie. Strażacy wyremontowali ponadto część socjalną, która znajduje się przy garażu.

Skrzyżowanie ulic Szkubacza i Mielżyńskiego

Może Cię zainteresować:

Skrzyżowanie ulic plutonowego Szkubacza i Mielżyńskiego zostanie przebudowane. Prace rozpoczną się w 2023 roku

Autor: Redakcja

08/12/2022

Jarmark Bożonarodzeniowy Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności został oficjalnie otwarty. W planach: koncert kolęd i pastorałek, parada, spektakl...

Autor: Redakcja

07/12/2022

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Wielka Gala Opery i Operetki, czyli noworoczny koncert w Domu Muzyki i Tańca. Rozpoczęła się sprzedaż biletów

Autor: Magda Sincewicz

07/12/2022