Za nami wstępna weryfikacja projektów w Budżecie Obywatelskim. Wieża Eiffla w Zabrzu nie przejdzie

Opublikowano wyniki wstępnej weryfikacji projektów złożonych w tegorocznej, jubileuszowej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz wnioskodawcy odrzuconych pomysłów mają czas do 17 sierpnia na zgłaszanie odwołań, a ostateczną listę tych, które poddane zostaną głosowaniu poznamy 31 sierpnia. Na razie „poza burtą” jest m.in. pomysł zbudowania w Zabrzu repliki paryskiej wieży Eiffla, więc jeśli chcecie takową zobaczyć, to pozostaje wam jechać do Rybnika.

UM Rybnik / M. Koczy
Wieża Eiffla Rybnik

W tegorocznej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 86 projektów. Zdecydowana większość z nich została pozytywnie zweryfikowana, co otwiera im drogę do etapu głosowania. W gronie tym znalazły się m.in. projekty stworzenia Parku Rekreacyjno-Przyrodniczo-Kulturowego w Maciejowie, tężni solankowej w Guido, ograniczenia wygrabiania liści i montażu budek lęgowych dla ptaków w Parku Miejskim, czy doświetlenia przejść dla pieszych w kilku dzielnicach.

Odrzucono natomiast m.in. projekt zakładający postawienie podświetlanej wieży Eiffla na rondzie u zbiegu ulic: Al. Korfantego i Marii Skłodowskiej-Curie (zdaniem urzędników oznaczałoby to konieczność przebudowy także sieci uzbrojenia terenu, co jest niewykonalne w tym roku, a poza tym przekroczy założony kosztorys), czy pomysł zakupu 218 fotopułapek, które miano by zastawiać na osoby zaśmiecające tereny zielone (w tym przypadku urząd argumentował, że wskazany typ urządzeń już był w przeszłości wykorzystywany i się nie sprawdził, a obsługa fotopułapek wymagałaby zatrudnienie dodatkowych 5 osób). Przepadł także pomysł budowy woonerfu między nowym centrum przesiadkowym, a Placem Wolności. Dlaczego?

- Obiekty wskazane (zaproponowane) we wniosku przez Wnioskodawcę nie są związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a zatem nie jest możliwe ich usytuowanie w pasie drogowym gminnej drogi publicznej ul. Wyzwolenia – czytamy w uzasadnieniu (pełną listę zweryfikowanych i odrzuconych projektów znajdziemy na stronie internetowej ratusza).

Wnioskodawcy odrzuconych pomysłów mają czas do 17 sierpnia na zgłaszanie odwołań, a ostateczną listę tych, które poddane zostaną głosowaniu poznamy 31 sierpnia. Samo głosowanie trwać będzie od 11 do 28 września, a ogłoszenie wyników nastąpi 12 października.

W ramach tegorocznej edycji zabrzańskiego BO do podziału jest 6,6 mln zł – milion złotych z tej kwoty stanowić ma pula ogólnomiejska, zaś reszta ma zostać podzielona w 21 pulach dzielnicowych.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już 10-tą w historii. W tym czasie mieszkańcy wskazali do realizacji 187 zadań, a gmina przeznaczyła na ten cel ponad 45 mln zł.

Wieża Eiffla

Może Cię zainteresować:

Wieża Eiffla stanęła w Rybniku! Powstała dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Autor: Tomasz Stankiewicz

17/08/2022

Zabrze

Może Cię zainteresować:

Poznaliśmy wyniki głosowania w IX edycji budżetu obywatelskiego. Do wydania było ponad 6,6 mln złotych. Które projekty cieszyły się największą popularnością?

Autor: Redakcja

24/10/2022