Poznaliśmy wyniki głosowania w IX edycji budżetu obywatelskiego. Do wydania było ponad 6,6 mln złotych. Które projekty cieszyły się największą popularnością?

Ponad 20 tysięcy zabrzan i niemal 35 tysięcy głosów – znane są już wyniki głosowania w dziewiątej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem do wydania było ponad 6,6 mln złotych.

Facebook/ Miasto Zabrze
Zabrze

Przypomnijmy, że głosowanie rozpoczęło się 30 września i trwało do 17 października. – Tym razem w ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 6 mln 600 tys. zł. Głosowaniu mieszkańców poddano 97 wniosków – osiem ogólnomiejskich oraz 91 projektów dzielnicowych. Wpłynęło 20 440 ważnych kart do głosowania, w tym 20 318 oddanych elektronicznie oraz 122 w formie papierowej karty do głosowania – informuje zabrzański magistrat.

Jak się okazuje, najwięcej głosów uzyskał ogólnomiejski projekt „Fajne Zabrze: sportostrada Guido, droga rowerowa Biskupice-Zaborze/Poremba, nowy park Zaborze, doświetlenie przejść dla pieszych w Centrum”. Na ten projekt głosowało 4 575 osób. 3 813 głosów oddano z kolei na drugi z ogólnomiejskich projektów – za niemal 500 tysięcy złotych powstanie park linowy dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów.

Natomiast wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył projekt Centrum Południe „Rekultywacja terenu rekreacyjnego Szkoły Pod Lasem z możliwością uprawiania sportu”, który zebrał 1 996 osób. 1 175 osób głosowało na projekt zgłoszony w dzielnicy Rokitnica – „Boisko wielofunkcyjne przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu”, a 868 osób – na projekt „Modernizacja Osiedla Tadeusza Kotarbińskiego — etap III”. Dodajmy, że podczas głosowania największą frekwencję odnotowano w dzielnicy Zandka (29,72 proc.), osiedlu Tadeusza Kotarbińskiego (27,55 proc.) i osiedlu Młodego Górnika (26,93 proc.).

Do projektu uchwały budżetowej na rok 2022 zostanie ostatecznie wpisanych 28 wybranych przez mieszkańców Zabrza projektów – dwa ogólnomiejskie i 26 w poszczególnych dzielnicach miasta – podsumowują zabrzańscy urzędnicy.