Za kilka dni rozpocznie się remont torowiska na ulicy Wolności. Wyznaczono już objazdy. Uwaga na utrudnienia

W poniedziałek, 13 lutego, rozpoczną się prace związane z przebudową tramwajowego torowiska na ulicy Wolności w Zabrzu. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak, zaś umowa – podpisana 9 stycznia – o jest warta niemal 10 mln zł netto.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Ulica Wolności w Zabrzu

Pierwszy etap prac prowadzony będzie na odcinku ulicy Wolności od skrzyżowania z ul. Torową do skrzyżowania z ul. Gen. de Gaulle’a. Ten odcinek Wolności zostanie zamknięty dla ruchu, ale zakaz nie będzie dotyczył dojazdu pojazdów zaopatrzenia placówek handlowo-usługowych znajdujących się w tym rejonie, jednak wjazd możliwy będzie wyłącznie od strony Gliwic, dojazdu do Centrum Materiałów Budowlanych (od strony skrzyżowania z ul. Gen. de Gaulle’a) i dojazdu do ul. Torowej oraz do łącznika z ul. Staromiejską. Jak informuje zabrzański magistrat, dla tych, którzy parkują obecnie na uli. Wolności, na odcinku od skrzyżowania z ul. Torową do skrzyżowania z ul. de Gaulle’a, na czas prac wyznaczony zostanie tymczasowy pas postojowy przed skrzyżowaniem z ul. Torową (od strony Gliwic).

Zamknięcie odcinka Wolności oznacza konieczność wprowadzenia objazdu. Dla jadących z Gliwic i Maciejowa objazd zostanie poprowadzony ulicami Piłsudskiego, Roosevelta i de Gaulle’a, zaś dla jadących z centrum Zabrza – ulicami Dubiela, Niedziałkowskiego oraz Trocera. Utrudnienia na tym odcinku mają potrwać około trzech miesięcy.

Przypomnijmy, że na remont całego odcinka, od skrzyżowania Wolności z ul. Miarki do posesji przy numerach 203-205, ma zająć siedem miesięcy. To inwestycja Tramwajów Śląskich SA, będąca częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” i współfinansowanego przez Unię Europejską. Co istotne, modernizacja torowiska na ulicy Wolności umożliwi ruch tramwajów niskopodłogowych.

Mat. UM Zabrze

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, od godz. 6, w sobotę 11 lutego, do godz. 3:30, w poniedziałek 13 lutego, w związku z pracami torowymi w ciągu ulicy Wolności w Zabrzu prowadzonymi pomiędzy przystankami Zabrze św. Floriana a Zaborze Lompy Pętla, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

  • linia 1 kursować będzie na trasie Gliwice Zajezdnia – Biskupice Pętla;
  • linia 4 kursować będzie taborem dwukierunkowym na trasie Gliwice Zajezdnia – Zabrze Św. Floriana;
  • linia 9 kursować będzie według specjalnego rozkładu jazdy zakładającego realizację kursów zjazdowych 11 lutego oraz wyjazdowych 12 lutego do/z Bytom Plac Sikorskiego trasą linii 2;
  • 12 lutego linie 1, 2, 3, 4 i 9 wykonają kursy zjazdowe do zajezdni Chorzów Batory lub Stroszek.

Zmiany, które wprowadzone zostaną od 13 lutego:

  • Linie nr 1, 2, 4 – zawieszenie kursowania;
  • Linia nr 3 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy na trasie Zabrze Makoszowy pętla – Zabrze Biskupice pętla;
  • Linia nr 5 – uruchomienie linii na trasie Bytom Pl. Sikorskiego – Zaborze Lompy pętla/Ruda Śl. Chebzie pętla;
  • Linia nr 9 – korekta kursów;
  • Linia nr 30 – uruchomienie linii w dni robocze szkolne na trasie Bytom Pl. Sikorskiego – Zabrze Biskupice pętla.
Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Może Cię zainteresować:

Torowisko na ulicy Wolności zostanie przebudowane. W siedem miesięcy. Podpisano umowę z wykonawcą

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/01/2023

Magazyn energii Zabrze otwarcie

Może Cię zainteresować:

Magazyn energii stanął na pętli tramwajowej w Biskupicach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/12/2022