XI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego: filharmonia i industrialne przestrzenie. „Porywający program złożony był z arcydzieł muzyki poważnej”

W Zabrzu odbył się XI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty odbyły się w podziemiach Kopalni Guido, Filharmonii Zabrzańskiej i w niecce Sztolni Królowa Luiza.

Jeszcze w zeszłym tygodniu, w czwartek, 21 września, w podziemiach Kopalni Guido odbył się koncert z udziałem wirtuoza harfy – Xavier’a De Maistre. Francuz wykonał program złożony z interpretacji utworów inspirowanych ulotnymi marzeniami sennymi kompozytora Claude’a Debussy’ego. Można było posłuchać utworów takich kompozytorów, jak Krzysztof Penderecki, Sophia Dussek, Gabriel Fauré, Francisco Tárrega czy Bedřich Smetana.

Dla francuskiego muzyka utwory piszą znani kompozytorzy. Był wśród nich także Krzysztof Penderecki. – Wspólnie z Xavierem pracował nad koncertem harfowym przeznaczonym właśnie dla niego. Prawykonania miały się odbyć w Paryżu, Londynie, Madrycie i… Zabrzu na zamówienie London Philharmonic Orchestra, Orchester de Paris, Orquestra Nacional de Espańa i Sinfonietty Cracovii, z inicjatywy dyrektora Festiwalu Jurka Dybała – podkreślają w zabrzańskim magistracie.

Z kolei w sobotę, 23 września, w sali koncertowej Filharmonii Zabrzańskiej, wystąpiła Marisol Montalvo – wybitna, amerykańska sopranistka, w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. – Podczas koncertu wystąpił także kontrabasista, performer i kompozytor Aleksander Gabryś. Porywający program złożony był z arcydzieł muzyki poważnej – z pogranicza abstrakcji i muzycznego performance (Penderecki, Szymanowski, Riley, Cage, Ligeti). Ciekawostką koncertu było wykonanie ,,Poematu symfonicznego na 100 metronomów", jednego z najważniejszych kompozytorów europejskiej awangardy György’a Ligetiego w 100. rocznicę jego urodzin – informuje filharmonia.

Na niedzielę, 24 września, zaplanowano natomiast Wielki Finał XI edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbył się w industrialnej przestrzeni, w niecce Sztolni Królowa Luiza. Dzieła Krzysztofa Pendereckiego zaprezentowali soliści, orkiestra, a także chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją dyrektora Festiwalu Jurka Dybała.

Koncert Pasyjny odbędzie się w zabrzańskim kościele pw. św. Anny

Może Cię zainteresować:

Koncert Pasyjny w kościele św. Anny. Filharmonia Zabrzańska wykona dzieło Mozarta, wystąpią też soliści i chór ,,Resonans con Tutti”

Autor: Redakcja

04/04/2023

Zabrzański chór w Rovereto

Może Cię zainteresować:

Chór „Resonans con tutti” zaśpiewał pod słynnym „Dzwonem Pokoju” we włoskim Rovereto. „Modlitwa o pokój niosła się po górach”

Autor: Redakcja

09/08/2023