W Zabrzu powstanie ekologiczna farma fotowoltaiczna. Za niemal 9 milionów złotych. Inwestycja rozpoczyna się już w styczniu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu wybuduje farmę fotowoltaiczną na zrekultywowanej części Miejskiego Składowiska Odpadów Komunalnych przy ulicy Cmentarnej. Budowa farmy o mocy 1,72 MWp kosztować będzie niemal 9 milionów złotych.

Farma fotowoltaiczna będzie jedną z największych tego typu konstrukcji na rekultywowanych składowiskach odpadów w Polsce. Farma powstanie na terenie o powierzchni około 3 hektarów. Koszt inwestycji to 8,8 mln złotych. Jeszcze przed świętami podpisana została umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na finansowanie inwestycji w wysokości 7.244.051 zł.

Jak informuje zabrzański magistrat, spółka MOSiR w Zabrzu przez ostatnie trzy lata pozyskiwała niezbędne dokumenty, ekspertyzy geotechniczne, sanitarne, decyzję środowiskową czy decyzję o warunkach zabudowy. Podpisana została ponadto umowa z Tauronem.

– Pozyskana z ogniw słonecznych energia elektryczna będzie odprowadzana do sieci zbiorczej zakładu energetycznego Tauron SA, następnie poprzez wzajemne rozliczenia wykorzystana na potrzeby wszystkich obiektów MOSiR w Zabrzu Sp. z o.o., a pozostały nadmiar sprzedany – wyjaśnia Urząd Miasta.

Budowa farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanej części Miejskiego Składowiska Odpadów Komunalnych przy ulicy Cmentarnej rozpocznie się w styczniu, natomiast planowany termin zakończenia inwestycji to 30 listopada 2025 r.

Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

W Zabrzu powstanie nowoczesne Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. To inwestycja wyczekiwana od wielu lat

Autor: Redakcja

28/12/2023

Nowe mieszkania w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Nowe mieszkania w Zabrzu. Trwa rozbudowa osiedla przy ulicy Żywieckiej. Stoi tam już dziewięć bloków

Autor: Redakcja

27/12/2023