Uwaga, kierowcy: noga z gazu. Na drodze krajowej nr 88 będą najpierw utrudnienia, a potem... pomiar prędkości

Uwaga, kierowcy: noga z gazu. Na DK88 będą najpierw utrudnienia, a potem – zapowiadany od dwóch lat – instalacja systemu odcinkowego pomiaru prędkości.

Fot. ZDM Gliwice
Droga krajowa nr 88

Wkrótce nad drogą krajową nr 88 w Zabrzu (a także w Gliwicach) zainstalowane zostaną wysięgniki dla urządzeń rejestrujących prędkość. Instalację systemu odcinkowego pomiary prędkości na DK88 zapowiadano już dwa lata temu. – Urządzenia, które pojawią się na drogach, to Unicam VELOCITY3. Posiadają zatwierdzenie typu, a ich funkcjonalności są wystarczające, aby prowadzić skuteczne kontrole – informowało jeszcze w zeszłym roku Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), należące do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

To właśnie GITD odpowiada za tę inwestycję, natomiast jej wykonawcą będzie firma Sprint SA. Jak informuje CANARD, urządzenia, które zostaną zainstalowane, „mają możliwość rejestracji naruszeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych”.

Prace związane z instalacją wysięgników dla urządzeń rejestrujących prędkość oznaczają utrudnienia – już od poniedziałku, 25 września.

– W dniach 25 -29 września, wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu w ciągu DK88 na czas montażu wysięgników dla urządzeń rejestrujących prędkość – informuje Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu. – Ze względu na zakres inwestycji oraz utrzymanie płynności ruchu pojazdów zakres prac podzielony został na 5 etapów. 25 września wprowadzony będzie 1 etap, w którym prace będą prowadzone od strony ul. Kruczka. Na czas robót będzie zwężona jezdnia ul. Kruczka. Ze względu na szerokość jedni tymczasowa organizacja ruchu będzie wspomagana poprzez ręczne kierowanie ruchem.

Jak wyjaśniają w CANARD, „systemy zostaną zamontowane w 39 lokalizacjach, wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce. Lista podstawowa obejmuje odcinki dróg w 13 województwach. Na liście znalazły się wybrane odcinki dróg autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych (…). To ok. 200 km nowych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolami”.

Zabrze jazda próbna

Może Cię zainteresować:

Tramwaje wreszcie wróciły do Zabrza. Są zmiany w organizacji ruchu pięciu linii. A prace związane z modernizacją torowisk dobiegają końca

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/09/2023

Przebudowa wiaduktu na ulicy Roosevelta powoli dobiega końca

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa wiaduktu na ulicy Roosevelta: zamontowane zostały belki nośne. Prace mają zakończyć się jesienią

Autor: Redakcja

07/09/2023