Tramwaje wreszcie wróciły do Zabrza. Są zmiany w organizacji ruchu pięciu linii. A prace związane z modernizacją torowisk dobiegają końca

W poniedziałek, 18 września, tramwaje kursują w Zaborzu, Mikulczycach i w centrum Zabrza. – Tramwaje wróciły. Na wszystkich liniach. Pamiętam jak Gliwice podjęły decyzję o rezygnacji z tego środka komunikacji publicznej i oczekiwano, że Zabrze pójdzie ich śladem. Głównym argumentem było to, że torowisk nie da się wyremontować – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Przypomnijmy, że modernizacje torowisk Tramwajów Śląskich SA, w ramach realizacji projektu inwestycyjnego dofinansowanego przez Unię Europejską, na terenie Zabrza jednocześnie prowadzone są prace w trzech miejscach: Mikulczycach, Zaborzu (od granicy z Rudą Śląską do browaru) oraz w centrum, wzdłuż ul. Wolności od ul. Miarki do posesji przy Wolności 203.

Koordynacja prac na wszystkich trzech zadaniach spowodowała, że wszędzie roboty zmierzają ku końcowi i na wszystkich fragmentach w środę 13 września odbyły się pierwsze jazdy próbne przed wznowieniem ruchu tramwajowego – poinformowała spółka Tramwaje Śląskie. Na wszystkich trzech odcinkach, na których był wstrzymany ruch, od poniedziałku znów jeżdżą tramwaje.

Zmiany w organizacji ruchu tramwajów od poniedziałku 18 września:

  • tramwaje linii nr 2 kursują w relacji: Gliwice Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego;
  • tramwaje linii nr 3 będą kursują w relacji: Zabrze Makoszowy Pętla– Zabrze Mikulczyce Pętla;
  • tramwaje linii nr 4 kursują na trasie: Gliwice Zajezdnia – Zabrze Zaborze Pętla;
  • tramwaje linii nr 5 kursują w relacji: Zabrze Zaborze Pętla – Bytom Plac Sikorskiego;
  • Dla linii nr 10 wprowadzono nową trasę przejazdu w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Targowisko – Chebzie Pętla – Zabrze Zaborze Pętla.

Prace jeszcze trwają

Inwestycja w Zaborzu zostanie zakończona 20 października. – Przez ostatni miesiąc prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe przy czynnym ruchu tramwajów. W tym czasie generalny wykonawca ma zgłosić inwestycję do odbioru końcowego – wyjaśniają w Tramwajach Śląskich. Z kolei zasadnicze prace w Mikulczycach zostały już ukończone i wykonawca zgłosił inwestycję do odbioru. Do wykonania pozostają jeszcze ostatnie prace porządkowe.

W centrum Zabrza generalny wykonawca realizuje ostatni fragment inwestycji od skrzyżowania z ul. Miarki do skrzyżowania z ul. gen. de Gaulle’a, gdzie ułożone jest już torowisko w płytach prefabrykowanych. – Teraz, już przy prowadzonym ruchu tramwajów, generalny wykonawca przystąpi do wykonania pozostałych prac, w tym ułożenia warstwy ścieralnej jezdni, a następnie prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe oraz wprowadzana będę docelowa organizacja ruchu. To już jednak przy toczącym się ruchu tramwajów – informuje spółka Tramwaje Śląskie.

Dobiega końca remont torowiska na ulicy Wolności

Może Cię zainteresować:

Tramwaje wracają do Zaborza, Mikulczyc i centrum Zabrza. Remont torowisk zbliża się do końca, w tym tygodniu odbywają się już jazdy próbne

Autor: Redakcja

13/09/2023

Magazyn energii Zabrze otwarcie

Może Cię zainteresować:

Magazyn energii stanął na pętli tramwajowej w Biskupicach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/12/2022

czytaj więcej:

Dobiega końca remont torowiska na ulicy Wolności

Tramwaje wracają do Zaborza, Mikulczyc i centrum Zabrza

Ulica Wolności III etap remontu

Rozpoczął się trzeci etap remontu torowiska na ul. Wolności

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Zabrzu

Uwaga, będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Objazd w związku z remontem torowiska na ulicy Wolości

Remont torowiska na ulicy Wolności wszedł w kolejny etap

Ulica Wolności w Zabrzu

Remont torowiska na ulicy Wolności. Uwaga na utrudnienia

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Torowisko na ulicy Wolności do remontu. Umowa podpisana

Arena Zabrze

Rozpoczyna się wyburzanie zachodniej trybuny Areny Zabrze