Tramwaje wreszcie wróciły do Zabrza. Są zmiany w organizacji ruchu pięciu linii. A prace związane z modernizacją torowisk dobiegają końca

W poniedziałek, 18 września, tramwaje kursują w Zaborzu, Mikulczycach i w centrum Zabrza. – Tramwaje wróciły. Na wszystkich liniach. Pamiętam jak Gliwice podjęły decyzję o rezygnacji z tego środka komunikacji publicznej i oczekiwano, że Zabrze pójdzie ich śladem. Głównym argumentem było to, że torowisk nie da się wyremontować – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Przypomnijmy, że modernizacje torowisk Tramwajów Śląskich SA, w ramach realizacji projektu inwestycyjnego dofinansowanego przez Unię Europejską, na terenie Zabrza jednocześnie prowadzone są prace w trzech miejscach: Mikulczycach, Zaborzu (od granicy z Rudą Śląską do browaru) oraz w centrum, wzdłuż ul. Wolności od ul. Miarki do posesji przy Wolności 203.

Koordynacja prac na wszystkich trzech zadaniach spowodowała, że wszędzie roboty zmierzają ku końcowi i na wszystkich fragmentach w środę 13 września odbyły się pierwsze jazdy próbne przed wznowieniem ruchu tramwajowego – poinformowała spółka Tramwaje Śląskie. Na wszystkich trzech odcinkach, na których był wstrzymany ruch, od poniedziałku znów jeżdżą tramwaje.

Zmiany w organizacji ruchu tramwajów od poniedziałku 18 września:

  • tramwaje linii nr 2 kursują w relacji: Gliwice Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego;
  • tramwaje linii nr 3 będą kursują w relacji: Zabrze Makoszowy Pętla– Zabrze Mikulczyce Pętla;
  • tramwaje linii nr 4 kursują na trasie: Gliwice Zajezdnia – Zabrze Zaborze Pętla;
  • tramwaje linii nr 5 kursują w relacji: Zabrze Zaborze Pętla – Bytom Plac Sikorskiego;
  • Dla linii nr 10 wprowadzono nową trasę przejazdu w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Targowisko – Chebzie Pętla – Zabrze Zaborze Pętla.

Prace jeszcze trwają

Inwestycja w Zaborzu zostanie zakończona 20 października. – Przez ostatni miesiąc prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe przy czynnym ruchu tramwajów. W tym czasie generalny wykonawca ma zgłosić inwestycję do odbioru końcowego – wyjaśniają w Tramwajach Śląskich. Z kolei zasadnicze prace w Mikulczycach zostały już ukończone i wykonawca zgłosił inwestycję do odbioru. Do wykonania pozostają jeszcze ostatnie prace porządkowe.

W centrum Zabrza generalny wykonawca realizuje ostatni fragment inwestycji od skrzyżowania z ul. Miarki do skrzyżowania z ul. gen. de Gaulle’a, gdzie ułożone jest już torowisko w płytach prefabrykowanych. – Teraz, już przy prowadzonym ruchu tramwajów, generalny wykonawca przystąpi do wykonania pozostałych prac, w tym ułożenia warstwy ścieralnej jezdni, a następnie prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe oraz wprowadzana będę docelowa organizacja ruchu. To już jednak przy toczącym się ruchu tramwajów – informuje spółka Tramwaje Śląskie.

Dobiega końca remont torowiska na ulicy Wolności

Może Cię zainteresować:

Tramwaje wracają do Zaborza, Mikulczyc i centrum Zabrza. Remont torowisk zbliża się do końca, w tym tygodniu odbywają się już jazdy próbne

Autor: Redakcja

13/09/2023

Magazyn energii Zabrze otwarcie

Może Cię zainteresować:

Magazyn energii stanął na pętli tramwajowej w Biskupicach. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/12/2022