Ukraiński pilot uratowany w Zabrzu. 26-letni Nazaryij Havryliuk przeszedł w Śląskim Centrum Chorób Serca transplantację płuc

Nazaryij Havryliuk, 26-letni pilot Sił Zbrojnych Ukrainy, przeszedł w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzutransplantację płuc. Ukrainiec jest już po rehabilitacji, a podczas pożegnania wręczył zespołowi oddziału transplantacji płuc pamiątkowy obrazek ze śmigłowcem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nazaryij Havryliuk jeszcze na początku zeszłego roku – jako pilot wojskowego śmigłowca – brał czynny udział w działaniach wojennych w Ukrainie. Jak się jednak okazało, 26-latek cierpiał na bardzo rzadką chorobę zarostową żył płucnych (PVOD).

Roczna częstość występowania PVOD jest szacowana 1:10 milionów. Choroba jest bardzo rzadko diagnozowana, poprawne jej rozpoznanie zajmuje około trzech lat. PVOD charakteryzuje się zarastaniem drobnych żył płucnych, co prowadzi do nadciśnienia płucnego i niewydolności serca. Większość pacjentów z PVOD wymaga przeszczepu – informuje Śląskie Centrum Chorób Serca.

Jak mówi dr Tomasz Stącel z SCCS w Zabrzu, który przeprowadził transplantację, transplantacje płuc u pacjentów z PVOD należą do najtrudniejszych.

– Wykonuje się je z wykorzystaniem ECMO, wspomagającego również pracę serca. To dodatkowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. Śmiertelność wczesna w okresie okołooperacyjnym wynosi około 25 procent – zaznacza dr Tomasz Stącel.

Nazaryij Havryliuk transplantację płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca przeszedł jeszcze w grudniu. 26-latek jest już po rehabilitacji i opuścił już SCCS. Na pamiątkę wręczył zespołowi oddziału transplantacji płuc obrazek z helikopterem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siedmioletnia Ala przechodzi rehabilitację

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca: kolejna transplantacja serca pobranego poza granicami Polski, ale pierwsza u małoletniego pacjenta. 7-letnia Ala przechodzi rehabilitację

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/06/2023

Operacja w SCCS

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Chorób Serca: przełomowe operacje przeprowadzone wspólnie ze specjalistą z Genewy. Czteromiesięczny Krzyś jest już w domu

Autor: Redakcja

01/08/2023

Zabieg sccs zabrze

Może Cię zainteresować:

Pionierski zabieg kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu

Autor: Katarzyna Pachelska

20/12/2023