Trwają prace związane z przedłużeniem alei Korfantego. Inwestycja ma połączyć północną część miasta z południową

Trwają prace związane z przedłużeniem alei Korfantego. Warta niemal 43 miliony złotych inwestycja ma połączyć północną część miasta z południową. Co się dzieje na placu budowy?

Wizualizacja: mat. UM Zabrze
Rondo aleja Korfantego

Przypomnijmy, że przetarg na realizację inwestycji o nazwie „Budowa przedłużenia al. W. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu” rozstrzygnięty został w marcu 2022 roku. W kwietniu podpisano umowę z wykonawcą. Jest nim firma Eurovia Polska SA. Inwestycja kosztuje niemal 43 miliony złotych; 30 mln złotych Zabrze pozyskało w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Nowego Ładu, ponad 12 mln złotych pochodzi z budżetu miasta.

Celem inwestycji odciążenie centrum Zabrza i tym samym usprawnienie komunikacji, a także udrożnienie ruchu na miejskiej osi północ południe. Elementem inwestycji jest budowa przedłużenia drogi gminnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli chodnikami, ścieżkami rowerowymi, elementami ochrony środowiska (ekranami akustycznymi), a także odwodnienie układu drogowego, budowa i przebudowa sieci uzbrojenia terenu, oświetlenia ulicznego oraz kanałów technologicznych.

Obecnie trwa betonowanie płyty pomostowej „ustroju nośnego obiektu mostowego” nad potokiem oznaczonym jako ciek „J”, znajdującym się pomiędzy ul. Nadrzeczną i św. Wawrzyńca. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu, równolegle prowadzone są także prace związane z budową konstrukcji drogi.

Inwestycja ma zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku.

Kontenery na odpady

Może Cię zainteresować:

Od 1 kwietnia opłata śmieciowa w Zabrzu wyniesie 33 zł od osoby

Autor: Michał Wroński

05/03/2023

Arena Zabrze

Może Cię zainteresować:

Budowa ostatniej, czwartej trybuny Areny Zabrze będzie kosztować 103 miliony złotych. Jest już przetarg, który wyłoni wykonawcę

Autor: Redakcja

03/03/2023