Od 1 kwietnia opłata śmieciowa w Zabrzu wyniesie 33 zł od osoby

Od 1 kwietnia opłaty za odbiór odpadów komunalnych w Zabrzu rosną o ponad 1/3. I nie jest to bynajmniej przedwczesny primaaprilisowy żart. Taką decyzję podjęli kilka dni temu miejscy radni.

pixabay.com
Kontenery na odpady

Jeszcze tydzień temu Zabrze mogło chwalić się jedną z najniższych w Metropolii stawek opłat za odbiór odpadów. I dalej tak jest, ale to już ostatnie chwile, kiedy mieszkańcy tego miasta mogą się cieszyć z tak niskich stawek.

Od 1 kwietnia opłaty za odbiór odpadów komunalnych w Zabrzu wzrosną bowiem i to aż o ponad 36 proc. I nie jest to primaaprilisowy żart. Taką właśnie decyzję podjęli zabrzańscy radni na sesji, która odbyła się w ubiegły poniedziałek (27 lutego).

Zgodnie z przyjętą uchwałą od 1 kwietnia za odbiór odpadów komunalnych (segregowanych) w Zabrzu trzeba będzie zapłacić 33 zł od osoby na miesiąc (przy braku segregacji stawka rośnie do 66 zł). Dla przypomnienia – obecnie jest to 24,2 zł od osoby na miesiąc. Tym sposobem Zabrze pod względem wysokości opłat za odbiór odpadów znajdzie się mniej więcej w środku stawki przy porównaniu z innymi gminami Metropolii.

Jak argumentują inicjatorzy tej zmiany zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mają pokrywać koszty funkcjonowania systemu, a dotychczasowa stawka tego nie gwarantuje.

- Stawki uwzględnione w projekcie podyktowane są wzrostem gospodarowania odpadami, który jest obserwowany w całym kraju w zależności od zakresu świadczonych usług od kilkunastu do kilkudziesięciu kilkadziesiąt procent – czytamy w uzasadnieniu do uchwały zabrzańskiej rady.

Wśród czynników generujących wyższe koszty funkcjonowania systemu gospodarki wymieniono m.in. wzrost cen na instalacjach komunalnych wynikający z drożejącej energii elektrycznej, wzrost kosztów pracy, paliw i tzw. opłaty marszałkowskiej, a także spadek liczby mieszkańców objętych systemem gospodarowania odpadami i wojnę na Ukrainie.

Pojemnik na odpady Bytom

Może Cię zainteresować:

Raport ŚLĄZAGA o opłatach za śmieci na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. W tych miastach jest najdrożej

Autor: Michał Wroński

27/02/2023

PEC Gliwice

Może Cię zainteresować:

Gliwicki PEC chce mieć w tym roku pozwolenie na budowę spalarni

Autor: Michał Wroński

01/03/2023