Trwa rewitalizacja Parku Hutniczego, najstarszego w Zabrzu. Prace kosztują niemal 8,9 mln złotych. Co się zmieni?

Trwają prace związane z rewitalizacją Parku Hutniczego, najstarszego parku w Zabrzu. Zbędna nawierzchnia betonowa i asfaltowa została usunięta, nasadzone zostaną tu drzewa i krzewy – zaznacza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Fot. FB/ Małgorzata Mańka-Szulik
Remont Parku Hutniczego w Zabrzu

Przypomnijmy, że wiosną miasto podpisało umowę na realizację zadania o nazwie „Tworzenie otwartych i dostępnych przestrzeni miejskich w Parku Hutniczym w Zabrzu w ramach projektu »Miasto przestrzenią rozwoju«”. Koszt inwestycji to 8 870 477,38 zł. Park Hutniczy rewitalizuje gliwicki Zakład Remontowo-Budowlany „Plast-Bud”, który został wybrany w przetargu. Dodajmy, że prace w Parku Hutniczym są dofinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

Park Hutniczy jest najstarszym parkiem w Zabrzu. Powstał jeszcze w XIX wieku – w 1885 roku, przy hucie Donnersmarcka. Stworzył go Valentin Kawalle, który przez 43 lata opiekował się parkiem. Był tam staw z budką dla łabędzi, a także muszla koncertowa. – Oprócz altanki i ławek w parku znajdowało się także ujęcie wody pitnej. Przez wiele lat w parku znajdowała się siedziba zarządu spółki, a także willa jej dyrektora generalnego. W 1923 r. odsłonięto pomnik poświęcony członkom Selbstschutzu, poległym rok wcześniej w walce ze stacjonującymi w Zabrzu żołnierzami francuskimi – przypomina zabrzański magistrat.

Jak zmienia się Park Hutniczy? Zgodnie z założeniami powstaną wodny plac zabaw, skatepark, plac zabaw dla dzieci, siłownia „pod chmurką” i wybieg dla psów. Wybudowany zostanie budynek sanitarno-socjalny wraz z infrastrukturą, zamontowane zostaną obiekty małej architektury – pergole, ławki, siedziska, leżaki, kosze na śmieci, kosze do segregacji, budki dla ptaków i owadów, tablice informacyjne, stojaki na rowery czy miejsca do grillowania. Będą też nowe ścieżki i place, instalacja oświetleniowa oraz instalacje wodociągowa, energetyczna, technologiczna – dla wodnego placu zabaw, a także kanalizacja sanitarna.

Zbędna nawierzchnia betonowa i asfaltowa została usunięta, natomiast nasadzone zostaną tu drzewa i krzewy. W parku stanie również replika zniszczonego „poidełka Neptuna”. Miłośników czworonogów z pewnością ucieszy specjalny wybieg dla psów. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Mapa Park Miliona Świateł Zabrze

Może Cię zainteresować:

Miliony świateł ponownie rozbłysną w Zabrzu. Opowieść o Alicji od 20 października. „Chcemy rozbudzić wyobraźnię odwiedzających”

Autor: Redakcja

12/10/2023

Zabytkowy ratusz przy ulicy Tarnopolskiej w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Dwa zabrzańskie zabytki z początków XX wieku zostaną odrestaurowane. Miasto na ich remont dostanie 7 milionów złotych

Autor: Redakcja

28/09/2023