Dwa zabrzańskie zabytki z początków XX wieku zostaną odrestaurowane. Miasto na ich remont dostanie 7 milionów złotych

Znamy wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W województwie śląskim dofinansowanych zostanie niemal 220 projektów, a pieniądze trafią także do Zabrza – na odrestaurowanie dwóch zabytków.

Fot. UM Zabrze
Zabytkowy ratusz przy ulicy Tarnopolskiej w Zabrzu

W II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pozytywnie rozpatrzone zostały dwa zabrzańskie wnioski: na remont Szkoły Podstawowej nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego, a także budynku byłego ratusza w Mikulczycach. Do miasta trafi 7 milionów złotych.

Pieniądze z programu przeznaczone zostaną na prace konserwatorskie oraz restauratorskie oraz roboty budowlane. Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, dofinansowanie przyznano w sumie na 3248 projektów w kwocie 1,8 miliarda złotych. Niemal 220 z nich to projekty z województwa śląskiego.

Program zakłada bezzwrotne wsparcie dla gmin i powiatów podczas inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. Warto dodać, że dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 procenty – informuje zabrzański magistrat.

Dwa zabytki z początków XX wieku

Gmach Szkoły Podstawowej nr 5 znajdujący się przy ulicy Królewskiej 4 to jeden z najładniejszych budynków w mieście. Powstał w latach 1904-05 według projektu gliwickiego architekta, Ericha Petzkego, który wykorzystał swoje wcześniejsze plany szkoły w Rybniku. Budynek wybudowano na planie prostokąta – z czerwonej cegły, a do dekoracji wykorzystano cegły klinkierowej i glazurowanej – na zielono) oraz kamienia. Na remont budynku miasto otrzymało 3,5 mln złotych.

Gmach Szkoły Podstawowej nr 5. Fot. UM Zabrze

Na odrestaurowanie zewnętrznej części zabytkowego budynku dawnego ratusza gminnego przy ul. Tarnopolskiej 80 w Mikulczycach Zabrze również dostało 3,5 mln zł. Budynek został wzniesiony w 1902 roku – podobnie jak obecny gmach SP 5 – w stylu eklektycznym. Cechuje się ponadto elementami secesyjnymi, zaś jego bryła urozmaicona została ryzalitem (występ z lica w elewacji) z loggią, a także wykuszem i szczytem o falistych spływach. Jest też mansardowy dach i ośmioboczna wieżyczka.

Hotel AdmiralsPalast

Może Cię zainteresować:

W sobotę ostatnia rajza po AdmiralsPalast. A potem rozpocznie się długo wyczekiwany remont zabytkowego budynku, będącego ikoną śląskiej architektury

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/09/2023

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Muzeum Górnictwa Węglowego zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie. To kolejny tytuł „Budowa Roku” dla zabrzańskiego obiektu

Autor: Redakcja

21/09/2023