Sztolnia Królowa Luiza z nominacją do nagrody European Museum of the Year

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu jako jedyne muzeum w Polsce otrzymało nominację do prestiżowej nagrody European Museum of the Year - EMYA 2023 (Nagroda Europejskiego Muzeum Roku). Zwycięzcę konkursu mamy poznać na początku maja 2023 r. podczas uroczystej w Barcelonie.

Muzeum Górnictwa Węglowego
Sztolnia Królowa Luiza

Nagroda EMYA jest przyznawana przez Europejskie Forum Muzeów pod kierownictwem Rady Europy. W tegorocznej edycji nominowane zostały 33 placówki z całej Europy, najwięcej (aż 7) ze Szwajcarii, po 3 z Niemiec i Hiszpanii. Barw Polski w tym gronie broni Sztolnia Królowa Luiza będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Cieszymy się, że wieloletnie starania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu o udostępnienie dla ruchu turystycznego tak cennego dla Polski obiektu, z niezwykłą historią i rolą jaką odegrała sztolnia w przeszłości, zostały docenione przez europejskich specjalistów – napisali przedstawiciele zabrzańskiego muzeum w mediach społecznościowych.

"Sztolnia Królowa Luiza" to nazwa współczesna, stworzona z myślą o prowadzeniu ruchu turystycznego w dwóch, połączonych ze sobą zabytkowych obiektach: kopalni "Królowa Luiza" oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Udostępnienie całości Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych od 2009 r. robót górniczych i budowlanych, które pochłonęły w sumie ponad 182 mln zł ze środków unijnych, a także miejskich, wojewódzkich i rządowych.

W ramach przedsięwzięcia udrożniono przebiegającą 40 metrów pod centrum Zabrza Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną (na długości ok. 2,5 km) i zrewitalizowano część naziemną Sztolni, obejmującą trzy lokalizacje: Szyb Wilhelmina, Szyb Carnall i wylot Sztolni w centrum miasta. Całą sztolnię, wraz z częścią, w której odbywa się podziemny spływ łodzią otwarto do zwiedzania w roku 2018.

Ćwiczenia służb w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza

Może Cię zainteresować:

Ćwiczenia służb w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Autor: Michał Wroński

30/09/2022

Zabrze

Może Cię zainteresować:

Górnicze miasto bez ani jednej kopalni. QUIZ wiedzy o Zabrzu. Spróbuj swoich sił

Autor: Arkadiusz Nauka

23/08/2022

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach 12

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach. Miejsca i atrakcje niedostępne dla turystów

Autor: Patryk Osadnik

17/10/2022