Stowarzyszenie Lepsze Zabrze kupiło karetkę dla szpitala w Ukrainie

Stowarzyszenie Lepsze Zabrze zakończyło zbiórkę pieniędzy i kupiło karetkę pogotowia dla ukraińskiego miasta Równe. To wsparcie dla ludności cywilnej ogarniętego wojną kraju.

Stowarzyszenie z Zabrza rozpoczęło zbiórkę wiosną 2022 roku. Jak tłumaczy Kamil Żbikowski, prezes stowarzyszenia i zabrzański radny, początkowo były to wpłaty indywidualne, ale później pojawiły się także większe wpłaty korporacyjne od firm z Zabrza, Gliwic czy Bytomia. Udało się zebrać blisko 60 tys. zł.

- Mogliśmy się pokusić o zakup używanej karetki w bardzo dobrym stanie. Samochód jest zadbany z z pełną historią serwisową. Na bieżąco remontowany i doposażany – mówi Kamil Żbikowski.

Karetka trafi do szpitala w Równem, mieście partnerskim Zabrza

Karetka trafi do Szpitala Miejskiego nr 2 w Równem, które jest miastem partnerskim Zabrza. To wsparcie dla ludności cywilnej miasta, które nie znajduje się co prawda w bezpośredniej strefie walk, ala - jak każde duże miasto w Ukrainie - jest celem rosyjskich ataków.

- Karetka bardzo się przyda. U nas brakuje takiego sprzętu, bo dużo karetek pojechało na wschód Ukrainy. Dużo jest też zniszczonych. To dla nas bardzo duża pomoc – mówi Jurij Kozak, kierowca karetki ze szpitala w Równem.

Karetka jeszcze niedawno była wykorzystywana w transporcie medycznym przez Centrum Medyczne ZBM Zdrowie z Bytomia. Placówka była jednym z darczyńców. - Opuścili nam wiele tysięcy złotych. Dodatkowo dorzucili nosze i komplet opon na zmianę – zaznacza Żbikowski.

W poniedziałek, 16 stycznia 2023 r., karetka najpierw wyjechała z Bytomia do Zabrza, gdzie została przerejestrowana. Stamtąd do Oddziału Celnego w Gliwicach i dalej do miasta Równe w Ukrainie.

Pomoc dla Ukrainy

Może Cię zainteresować:

Generatory prądu dla Ukraińców, także z niemieckiego Essen. Kolejny transport z pomocą dla Równego

Autor: Redakcja

20/12/2022

Wideokonferencja z merem miasta Równe

Może Cię zainteresować:

Zabrze pomaga Ukraińcom. Oleksandr Tretyak, mer miasta Równe, podziękował zabrzanom i prosił o dalszą pomoc

Autor: Magda Sincewicz

26/08/2022