Zabrze pomaga Ukraińcom. Oleksandr Tretyak, mer miasta Równe, podziękował zabrzanom i prosił o dalszą pomoc

Zabrze pomagało Ukraińcom z partnerskiego miasta Równe od wybuchu wojny, wysyłano między innymi transporty z pomocą humanitarną, pochodzącą także z innego miasta partnerskiego – włoskiego Rovereto. Oleksandr Tretyak, mer miasta Równe, podziękował zabrzanom za pomoc.

UM Zabrze/ Paweł Janicki
Wideokonferencja z merem miasta Równe

24 sierpnia Ukraina obchodziła Święto Niepodległości. – Z tej okazji została zorganizowana wideokonferencja, w której uczestniczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz mer ukraińskiego miasta Równe Oleksandr Tretyak. Mer podziękował zabrzańskim samorządowcom oraz mieszkańcom za wszelką pomoc i wsparcie, którą okazana została od samego początku agresji rosyjskiej na Ukrainę – informuje zabrzański magistrat.

Mija pół roku, od kiedy Ukraina walczy o swój kraj i jego wolność. Podczas walk zginęło 76 mieszkańców Równego – żołnierzy walczących na froncie.

– Polska od zawsze jest partnerem Ukrainy, a to spotkanie jest tego potwierdzeniem. Będziemy pomagać tak długo jak trzeba. W pomoc bardzo zaangażowali się mieszkańcy, młodzież, zabrzańska Straż Pożarna. Równe zawsze może liczyć na Zabrze i przyjaciół z naszych miast partnerskich – zapewniła Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas spotkania poruszono także temat stulecia Zabrza; na uroczystości zostali zaproszeni goście z Równego. Przyjazd delegacji będzie również okazją do przekazania kolejnych darów.

– Zbliża się zima, kolejny trudny i niepewny czas dla Ukrainy. Obawiamy się, że na skutek działań wojennych mogą być zakłócone lub przerwane dostawy prądu i ciepła. Dlatego serdecznie proszę o wsparcie – mówił mer Tretyak, który zaapelował o pomoc w dostarczeniu generatorów prądu.