Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego w Zabrzu: przebudowano wejście, zamontowano oświetlenie, zakończył się remont muru oporowego

Park Miejski przy ulicy Dubiela wygląda coraz lepiej – zakończyła się już przebudowa strefy wejściowej. Wcześniej odtworzono zabytkową fontannę, powstały ponadto plac zabaw i siłownia.

Dzisiejszy Park Miejski w dzielnicy Centrum Północ został zaprojektowany przez znanego berlińskiego architekta krajobrazu prof. Gustava Allingera. Jego budowa rozpoczęła się w 1924 roku – na terenie między rzeką Bytomką a Kanałem Sztolniowym, który został zasypany w latach 1953-1956. Przed wojną był to „Stadt-Park” (park miejski) lub „Skagerrak-Park”, natomiast po II wojnie światowej był to już park im. Poległych Bohaterów. Kilka lat temu park został wpisany na listę zabytków województwa śląskiego.

Park Miejski jest rewitalizowany. – Chcąc podnieść atrakcyjność Parku Miejskiego, realizujemy krok po kroku proces jego rewitalizacji. W tym celu dotarliśmy do materiałów berlińskich archiwów, dzięki którym odtworzyliśmy fontannę w sercu naszego Parku Miejskiego. Warto dodać, że całe przedsięwzięcie aż w 85 procentach zostało sfinansowane z funduszów NFOŚIGW – mówi Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza.

Niedawno uporządkowano teren wokół fontanny, natomiast wzdłuż dwóch głównych alei zamontowano 85 słupów oświetleniowych. A ostatnio zmieniło się również zabytkowe wejście do Parku Miejskiego – zakończył się remont muru oporowego oraz schodów prowadzących do parku. Prowadzone są także nasadzenia.

Wizualizacja projektu drogi

Może Cię zainteresować:

Obwodnica ma zmienić układ komunikacyjny Zabrza. Umowa na projekt została podpisana. „Zabrze stanie się bardziej przyjazne kierowcom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/06/2023

Fortress rozpoczyna realizację parku logistycznego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Firma z Republiki Południowej Afryki inwestuje w Zabrzu. Powstanie park magazynowy, jest już pierwszy najemca

Autor: Redakcja

29/06/2023