Przedłużenie alei Korfantego oficjalnie otwarte. Inwestycja zakończyła się wcześniej niż planowano

W czwartek, 28 września, został oficjalnie otwarty odcinek alei Korfantego w Zabrzu, od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów. Inwestycja, która – zgodnie z harmonogramem – miała zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku została ukończona wcześniej.

Przypomnieć warto, że przetarg na realizację „Budowy przedłużenia al. W. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu” rozstrzygnięty został w marcu 2022 roku. W kwietniu 2022 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą, którym została firma Eurovia Polska SA. Celem budowy przedłużenia alei Korfantego było odciążenie centrum Zabrza i usprawnienie komunikacji pomiędzy północnymi dzielnicami miasta, Helenką, Grzybowicami, Rokitnicą oraz Mikulczycami – z centrum Zabrza.

Eurovia wybudowała ponad kilometrowy odcinek drogi, który połączył al. Korfantego z ulicami Tarnopolską i Brygadzistów. Powstały dwa obiekty mostowe – nad jarem po kolei piaskowej oraz nad ciekiem wodnym. Przebudowano ponadto skrzyżowanie z ul. 11 Listopada oraz z ul. Mickiewicza i wybudowano ronda łączące al. Korfantego z ulicami Tarnopolską oraz Brygadzistów i z ul. Heweliusza. Są także nowe chodniki i ścieżki rowerowe. – Nie zabraknie także obniżających poziom hałasu ekranów akustycznych oraz nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia LED – informuje zabrzański magistrat.

W sumie inwestycja kosztowała około 48 mln zł. 30 mln złotych Zabrze pozyskało z Programu Inwestycji Strategicznych Nowego Ładu, z kolei 7,5 mln złotych to dotacja docelowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W czwartek, 18 września, droga została oficjalnie otwarta – najpierw pojechali nią rowerzyści w ramach „Rowerowego otwarcia alei Korfantego”, potem mogli z niej korzystać także kierowcy. W otwarciu drogi udział wzięli nie tylko przedstawiciele samorządu, ale również parlamentu, administracji rządowej, miejskich spółek i wykonawcy.

– W 2019 roku rozpoczęliśmy projektowanie, a dziś oddajemy oczekiwaną przez mieszkańców strategiczną drogę, łączącą północ i południe naszego miasta. Warto podkreślić, że to warte 48 mln zł zadanie zostało zrealizowane przez firmę Eurovia przed czasem – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Al korfantego zabrze

Może Cię zainteresować:

Zmiany przy Al. Korfantego w Zabrzu. Ma to usprawnić to komunikację w mieście

Autor: Magda Sincewicz

19/04/2022

Zabrze budowa ronda przy Heweliusza i Korfantego

Może Cię zainteresować:

W Zabrzu powstaje nowe rondo. To część inwestycji wartej 43 miliony złotych. Prace prowadzone są także w innych częściach miasta

Autor: Redakcja

31/05/2023

Rondo aleja Korfantego

Może Cię zainteresować:

Budowa przedłużenia alei Korfantego: jeden z podwykonawców kończy już swoje prace. „Ostatnim etapem będzie montaż czujników trakcyjnych”

Autor: Redakcja

22/05/2023