Budowa przedłużenia alei Korfantego: jeden z podwykonawców kończy już swoje prace. „Ostatnim etapem będzie montaż czujników trakcyjnych”

Trwają prace związane z „Budową przedłużenia alei Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu”, której generalnym wykonawcą jest firma Eurovia. Niedawno o postępach swoich prac poinformował jeden z podwykonawców, bytomska Grupa ZIR.

– Jedna z naszych bieżących realizacji dobiega końca. Dotyczy ona kluczowej inwestycji jaką jest przedłużenie alei Korfantego w Zabrzu – informuje Grupa ZIR. – Prace budowalne, które nam powierzono obejmowały wybudowanie sygnalizacji świetlnej na rondzie turbinowym, znajdującym się na skrzyżowaniu Tarnopolskiej i Brygadzistów. Budowę sygnalizacji realizowaliśmy na zlecenie firmy Eurovia.

Jak dalej wyjaśniają w Grupie ZIR: – Naszym zadaniem jako podwykonawcy było wybudowanie sygnalizacji drogowo-tramwajowej wraz z systemem detekcji obejmującym grupy tramwajowe. Z uwagi na to, że torowisko tramwajowe na ul. Tarnopolskiej poprowadzone zostało przez pasy ruchu przeznaczone dla ruchu kołowego, konieczny był montaż sygnalizatorów ostrzegawczych na wysięgnikach i masztach, znajdujących się na obwiedni ronda.

– Wykonane przez nas prace obejmowały między innymi montaż nowego sterownika ITC-3, pętli indukcyjnych w wydzielonym torowisku tramwajowym, a także budowę sygnalizacji świetlnej na wysięgnikach i masztach. Ostatnim etapem naszych prac będzie montaż czujników trakcyjnych ZIR CT-2 – zaznacza wykonawca.

Przypomnijmy, że celem inwestycji pod nazwą „Budowa przedłużenia alei Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu” ma być usprawnienie komunikacji poprzez odciążenie centrum miasta, a także udrożnienie ruchu na osi północ południe. Prace obejmują budowę przedłużenia drogi gminnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą (chodniki, ścieżki rowerowe, ekrany akustyczne), odwodnienie układu drogowego, budowę i przebudowę sieci uzbrojenia terenu, a także oświetlenia ulicznego i kanałów technologicznych. Inwestycja kosztuje około 43 milionów złotych.

Przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Roosevelta

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa wiaduktu na ulicy Roosevelta, w tym tygodniu wraca ruch pociągów. Koniec prac za kilka miesięcy?

Autor: Redakcja

18/05/2023

Kto wybuduje czwartą trybunę Areny Zabrze?

Może Cię zainteresować:

Co z budową czwartej trybuny Areny Zabrze? Jest odwołanie. „Termin wykonania robót pozostaje bez zmian”

Autor: Redakcja

17/05/2023

czytaj więcej:

Aleja Korfantego w Zabrzu lipiec 2023

„Rowerowe otwarcie alei Korfantego”. Potem pojadą kierowcy

Zabrze budowa ronda przy Heweliusza i Korfantego

Nowe rondo w mieście. To część inwestycji wartej 43 mln zł

Rondo aleja Korfantego

Prace przy przedłużeniu alei Korfantego. Co się dzieje?

Fontanna w Parku Miejskim

Park Miejski zmienia się, przebudowano wejście

Trybuna zachodnia Areny Zabrze jpg

Można już kupić krzesełka ze starej trybuny Areny Zabrze

Arena Zabrze

Rozpoczyna się wyburzanie zachodniej trybuny Areny Zabrze

Boisko Koksownik otwarte

„Koksownik” przebudowany i oficjalnie otwarty