Oszustwo metodą „na inwestycje” w Zabrzu. 65-latka straciła ponad 100 tysięcy złotych

We wtorek, 19 grudnia, do Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu zgłosiła się 65-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustów internetowych. Za ich namową pokrzywdzona zainstalowała aplikację AnyDesk, dzięki której uzyskali dostęp do jej telefonu i wykradli z konta bankowego ponad 100 tysięcy złotych.

Oszustwo na inwestycje zabrze stracila 100 tyciecy zl

Oszustwo metodą „na inwestycje” w Zabrzu

Jak relacjonowała zabrzańskim mundurowym, kobietę skusiła reklama, ze zdjęciem znanego polityka i hasłem „każdy może łatwo zarobić pieniądze”. Kobieta kliknęła w reklamę i wypełniła arkusz zgłoszeniowy. Po pewnym czasie zadzwonił do niej mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem, informując o świetnej okazji do zainwestowania pieniędzy.

Oszust namówił 65-latkę do zainstalowania programu AnyDesk, służącego do zdalnego sterowania komputerem lub innym urządzeniem mobilnym. Zwykle program ten używany jest przez informatyków, jednak niestety coraz częściej wykorzystują go także internetowi oszuści.

- Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem - tłumaczą funkcjonariusze KMP w Zabrzu.

65-latka straciła ponad 100 tysięcy złotych

Tak było i w tym przypadku. Oszust po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonej zyskał dostęp do jej konta. Następnie środki zgromadzone na koncie przelał na własne konto. Ponadto namówił ją do zaciągnięcia kredytów z których środki również przelał na własne konto. Dziwne transakcje zauważył bank pokrzywdzonej i w trakcie trwania procederu skontaktował się z nią, aby wyjaśnić sytuacje. Oszuści przewidzieli jednak i to, więc dokładnie poinstruowali pokrzywdzoną, jak ma rozmawiać z pracownikiem banku, aby ten nie miał podejrzeń. W wyniku oszustwa kobieta straciła ponad 100 tysięcy złotych. Śledczy nie ukrywają, że ze względu na charakter oszustwa, odzyskanie środków będzie bardzo trudne.

- Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym instalowaniu oprogramowania, które polecaj nam nieznane osoby - dodają policjanci.
Policja Zabrze komisariat I

Może Cię zainteresować:

22-latka wyładowała sklepowy wózek alkoholem i sprzętem AGD. Nie zamierzała jednak płacić

Autor: Redakcja

13/12/2023

Zabrze 73latek znecal sie nad zona

Może Cię zainteresować:

73-letni mieszkaniec Zabrza znęcał się nad swoją żoną. Złamał sądowy zakaz i trafił do aresztu

Autor: Redakcja

11/12/2023

Ofiarą oszustów padł 77-latek z Zabrza

Może Cię zainteresować:

Kolejny mieszkaniec Zabrza padł ofiarą oszustów. 77-latek stracił swoje oszczędności. „Przestępcy znów wykorzystali metodę na pracownika banku”

Autor: Redakcja

01/12/2023