Kolejny mieszkaniec Zabrza padł ofiarą oszustów. 77-latek stracił swoje oszczędności. „Przestępcy znów wykorzystali metodę na pracownika banku”

42 tysiące złotych stracił 77-letni mieszkaniec Zabrza, który padł ofiarą oszustów. Przestępcy znów wykorzystali metodę „na pracownika banku”. Policjanci przypominają, że w kontaktach telefonicznych czy internetowych należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę.

Fot. Policja Zabrze
Ofiarą oszustów padł 77-latek z Zabrza

Oszustwa „na pracownika banku” w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Niestety, oszuści działają tak wiarygodnie, że gdy dzwonią do nas, to na ekranie telefonu wyświetla się numer infolinii z nazwą banku, dlatego połączenie nie wzbudza podejrzeń. Często też, jak w tym wypadku, proszą o zainstalowanie aplikacji AnyDesk – podkreślają zabrzańscy policjanci.

Oszust podający się za pracownika banku przekonał 77-letniego zabrzanina, że pomoże mu odzyskać pieniądze, które zdeponowane były na jego rzekomym, starym koncie bankowym. Jak przekonywał oszust, aby pomoc okazał się skuteczna, 77-latek powinien zainstalować program AnyDesk. Służy on do zdalnego obsługiwania komputera lub smartfonu. Zwykle korzystają z niego informatycy, jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów.

– Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia, za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku. Oszust po uzyskaniu dostępu do komputera i telefonu pokrzywdzonego zyskał dostęp do jego konta. Następnie środki zgromadzone na koncie przelał na własne – informuje zabrzańska komenda.

Jak podkreślają policjanci, odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne. – Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu ryzykownych decyzji finansowych w tym instalowaniu oprogramowania, którego działania nie jesteśmy pewni – dodają.

Areszt za rozbój na Pułaskiego

Może Cię zainteresować:

Rozbój na Pułaskiego: policjanci najpierw zatrzymali 36-latkę, a teraz także drugiego sprawcę, 47-letniego zabrzanina

Autor: Redakcja

30/11/2023

Oszust Zabrze

Może Cię zainteresować:

Oszustwo „na pracownika banku”. 61-letnia kobieta straciła swoje oszczędności. „Oszuści działają tak wiarygodnie, że połączenie nie wzbudza podejrzeń”

Autor: Redakcja

27/11/2023