Odcinek drogi krajowej 94 z Zabrza do Pyskowic zostanie przebudowany. Za ponad 163 miliony złotych. Wybrano wykonawcę

Ponad 163 miliony złotych kosztować będzie przebudowa niemal 12-kilometrowego odcinka drogi krajowej 94 między Zabrzem i Pyskowicami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę – drogę przebuduje firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia.

Fot. Mapy Google
DK94 zostanie przebudowana

Spośród sześciu złożonych ofert najkorzystniejszą przedstawiła firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia. Zaoferowała wykonanie inwestycji za ponad 163 mln zł. Jednocześnie zadeklarowała przedłużenie okresu gwarancji jakości o 5 lat i skrócenie terminu realizacji o 2 miesiące. Jeśli w ciągu najbliższych 10 dni nie wpłyną odwołania od wyboru oferty, będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą – poinformował katowicki oddział GDDKiA.

Inwestycja obejmuje przebudowę 11,8-kilometrowego odcinka DK94, w tym 28 skrzyżowań, budowę (i przebudowę) zatok autobusowych, chodników i ścieżek rowerowych, a także urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Co istotne, konstrukcja „krajówki” zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń do 11,5 tony na oś. Skrzyżowanie DK94 z ulicą Gliwicką w Boniowicach zostanie przebudowane na rondo. Powstaną ponadto dwa miejsca dla do kontroli pojazdów, przebudowane zostaną również obiekty inżynierskie, zjazdy (zarówno publiczne, jak i indywidualne), odwodnienie i oświetlenie.

Przebudowa DK94 między Zabrzem i Pyskowicami ma zakończyć się w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, ale do czasu realizacji nie będzie wliczany okres zimowy (od 16 grudnia do 15 marca). Dodajmy, że z przebudowy wyłączone zostały dwa odcinki o łącznej długości niemal 400 metrów, które zostały przebudowane wcześniej, w ramach budowy autostrady A1.

Przebudowa DK94 ma na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych oraz poprawę parametrów technicznych drogi. Poprawa klimatu akustycznego zostanie osiągnięta dzięki zastosowaniu cichej nawierzchni. Wykonanie odpowiedniego odwodnienia oraz urządzenia ochrony środowiska ograniczą wpływ drogi na środowisko – podkreślają w GDDKiA.

Mat. GDDKiA
Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Budynek dawnego hotelu Admiralspalast zostanie zrewitalizowany. Miasto ogłosiło przetarg na remont ikony śląskiej architektury

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/03/2023

Rondo aleja Korfantego

Może Cię zainteresować:

Trwają prace związane z przedłużeniem alei Korfantego. Inwestycja ma połączyć północną część miasta z południową

Autor: Redakcja

06/03/2023