Nowoczesne schronisko dla zwierząt w Zabrzu niemal gotowe. Obiekt ma już pozwolenie na użytkowanie

W ciągu najbliższych kilku tygodni oddane do użytku zostanie nowoczesne schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu. Obiekt przeszedł już odbiór techniczny i ma pozwolenie na użytkowanie.

Przy ulicy Bytomskiej 150 powstaje nowoczesne schronisko dla bezdomnych zwierząt. Po odbiorze technicznym i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie rozpoczął się montaż wyposażenia. – Inwestycja, finansowana w całości z pozyskanych przez nas środków zewnętrznych, zostanie udostępniona już w najbliższych tygodniach – zapowiada zabrzański magistrat.

W schronisku dla bezdomnych zwierząt zastosowano sporo nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Powstało na przykład ujęcie wody deszczowej z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów, jest też inne rozwiązania, jak wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Obiekt służył będzie nie tylko opiece nad bezdomnymi zwierzętami, ale spełni też liczne funkcje edukacyjne i szkoleniowe w postaci zajęć m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Będzie też możliwość praktyk studenckich dla przyszłych weterynarzy – informują urzędnicy.

Schronisko powstało na działce o powierzchni 23.049 mkw. Obiekty zajmują 2.516,62 mkw., natomiast powierzchnia biologicznie czynna obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki. Powstało pięć obiektów, między innymi dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem. Postawiono 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami. Na terenie schroniska jest też jednokondygnacyjny budynek kociarni, jednokondygnacyjny budynek kwarantanny wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami, a także wiatą na chłodnie i skład drewna i paliwa. Przy Bytomskiej 150 powstały również m.in. drogi komunikacyjne, patio oraz ogrodzenie.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret z Tychów. Prace kosztowały ponad 18,5 mln złotych – środki w całości pozyskane zostały przez miasto z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Schronisko dla zwierząt

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne schronisko dla zwierząt powstaje w Biskupicach. Będzie pełniło też funkcje edukacyjne i szkoleniowe

Autor: Redakcja

01/08/2022

Schronisko 800x440

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne i ekologiczne. Zabrzańskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Psitul mnie" będzie mieć nową siedzibę. I to jaką!

Autor: Jacek Skorek

15/01/2022