Nowoczesne i ekologiczne. Zabrzańskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Psitul mnie" będzie mieć nową siedzibę. I to jaką!

Działające od lat w Zabrzu Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce–Oddział w Zabrzu, od lat wymagało już poważnej... zmiany. Wreszcie się udało - do końca roku przeniesie w do zupełnie nowej, nowoczesnej lokalizacji, skrojonej na miarę XXI wieku i co najważniejsze - stworzonej po licznych konsultacjach z fachowcami.

Ulokowane w Biskupicach, na uboczu, przy ulicy Bytomskiej 133 schronisko dla zwierząt nie należy do nowoczesnych. Nie tylko jego pracownicy mieli problemy z pomieszczeniem się i sprawnym funkcjonowaniem. Ale co najważniejsze - ich podopieczni - mieszkali w warunkach dalekich od komfortowych. To nareszcie się zmieni. I to najpóźniej do Wigilii 2022 roku.

Nowa siedziba schroniska znajdować się będzie niedaleko - też przy Bytomskiej, ale bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Projekt zakłada więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.

Starania o stworzenie nowego schroniska trwały od wielu lat. Pierwsze plany można datować na rok 2013. Ale ostatecznie, niemal rok temu, w zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Prace postępują błyskawicznie, a sam obiekt nabiera już realnych kształtów.

- Realizująca budowę firma jest rewelacyjna. Kierownik budowy cały czas konsultuje się z nami i na gorąco wprowadzamy drobne modyfikacje. Oczywiście teraz zmieniłabym z tysiąc rzeczy, ale wspaniałe jest to, że powstaje schronisko naprawdę na wysokim poziomie - mówi Sandra Chylińska, kierownik schroniska "Psitul mnie" w Zabrzu.

Nowy obiekt będzie zajmować powierzchnię 23.049 metrów kwadratowych. Znajdą się tam między innymi:

  • dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m kw. z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem,
  • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami,
  • jednokondygnacyjny budynek kociarni,
  • jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.
- W "okrąglaku" pośrodku będzie kociarnia z wydzielonymi miejscami dla kotów dorosłych, młodych, kociąt i matek z kociętami. W budynku administracyjnym znajdzie się też gabinet lekarski, sala operacyjna, sala konferencyjna, gdzie będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne, warsztaty - takie centrum edukacji. Poza tym będzie też kuchnia, pralnia, suszarnia, miejsca do kąpania i strzyżenia zwierząt. Wszędzie będzie też ogrzewanie podłogowe - opowiada Sandra Chylińska.

Nowe schronisko w założeniu ma mieścić do 350 psów i 280 kotów. Obecnie nie ma takich potrzeb, ale w tej "branży" akurat zmiany są błyskawiczne. Podobnie jak cały projekt, który powstał lata temu.

- Z jednej strony jest radość, z drugiej strach, czy to wszystko, co wymyśliliśmy, będzie użyteczne. Obejrzałam wiele schronisk w Polsce i za granicą, do tego dołożyłam własne doświadczenia. Ale już wiem, że wiele bym pozmieniała. To są lata nowych doświadczeń. Nie ma co już wymyślać - cieszymy się z tego, co powstaje - dodaje kierownik schroniska w Zabrzu.

Obecnie gotowych jest już 70 procent boksów dla psów, główne instalacje zewnętrzne – kanalizacja deszczowa, zbiorniki na "wodę szarą" i studnie zabudowane. Trwają prace w budynku kwarantanny. Wykonano już też drogi dojazdowe z miejscami postojowymi.

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów, wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r. A tak naprawdę - najpóźniej w Wigilię, zabrzańscy podopiecznie będą już mogli... wypowiedzieć się na temat nowego domu!

Koniecznie zobaczcie zdjęcia w postępu prac!

czytaj więcej:

Wieża Eiffla Rybnik

Wieża Eiffla w Zabrzu nie przejdzie. Rybnik poza konkurencją

Zabrze schronisko dla zwierząt

Nowe schronisko dla zwierząt niemal gotowe. Kiedy otwarcie?

Panele

Myślicie o panelach fotowoltaicznych? Można składać wnioski

Zabrze23

Rok wielkich inwestycji w Zabrzu

Plac zabaw zaborze2

Do wiosny jeszcze daleko, ale plac zabaw już jest!

Schronisko

Schronisko w potrzebie. "Psitul mnie" przyjmie każdą pomoc

Remont drogi

Od 25 sierpnia zamknięty będzie fragment ul. 3...