Nowoczesne schronisko dla zwierząt powstaje w Biskupicach. Będzie pełniło też funkcje edukacyjne i szkoleniowe

Miejsce dla niemal 300 psów i kotów znajdzie się w powstającym w Zabrzu Biskupicach nowoczesnym schronisku dla zwierząt. Schronisko ma być gotowe jeszcze w tym roku, a inwestycja kosztuje ponad 15 milionów złotych.

W Biskupicach przy ulicy Bytomskiej trwają prace budowlane. Prowadzi je tyska firma Concret. Jak informują zabrzańscy urzędnicy, schronisko dla bezdomnych zwierząt powstaje na działce o powierzchni 23 049 mkw. Na tym terenie wybudowanych zostanie pięć obiektów. Wśród nich znajdzie się dwukondygnacyjny budynek schroniska z zewnętrzną klatką schodową, 44 podwójne boksy dla psów wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami, budynek będący schronieniem dla kotów, budynek kwarantanny wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie, a także skład drewna i paliwa. Powstaną między innymi również drogi komunikacyjne i ogrodzenie.

Co istotne, w schronisku zastosowane będą ekologiczne rozwiązania – ujęcie deszczówki, która wykorzystana zostanie do mycia terenu i wybiegów dla psów, wspomaganie podgrzewania wody przez kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy nowoczesne kotły niskotemperaturowe. – Obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie tam koordynować pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością – informuje zabrzański magistrat.

Warto przypomnieć, że Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Psitulmnie” prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu działa w mieście od lat. Jeszcze w tym roku przeprowadzi się do nowej, budowanej właśnie siedziby. Koszt inwestycji to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto – budowa w całości zostanie sfinansowana z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie prac zaplanowane jest do końca 2022 r.