Nowoczesne schronisko dla zwierząt w Biskupicach zostało oficjalnie otwarte. Kosztowało ponad 19 milionów złotych. „Będzie też pełnić funkcje edukacyjne i szkoleniowe”

Nowoczesne schronisko Psitulmnie dla bezdomnych zwierząt w Biskupicach zostało oficjalnie oddane do użytku. Obiekt ma pełnić także funkcje edukacyjne i szkoleniowe – będzie między innymi organizować zajęcia dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Budowa i wyposażenie schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Bytomskiej 150 w Zabrzu-Biskupicach kosztowało ponad 19 milionów złotych. Około 90 procent tej kwoty stanowią środki pozyskane przez miasto z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret z Tychów. Schronisko powstało na działce o powierzchni 23.049 mkw. Obiekty zajmują 2.516,62 mkw., natomiast powierzchnia biologicznie czynna to 76,6 proc. powierzchni działki. Powstało pięć obiektów, między innymi dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem. Postawiono 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami.

Na terenie schroniska jest też jednokondygnacyjny budynek kociarni, jednokondygnacyjny budynek kwarantanny wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami, a także wiatą na chłodnie i skład drewna i paliwa. Przy Bytomskiej powstały również m.in. drogi komunikacyjne, patio oraz ogrodzenie. W schronisku zastosowano nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Powstało na przykład ujęcie wody deszczowej z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów, jest też inne rozwiązania, jak wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie koordynować w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Podjęliśmy także działania, by wspólnie ze spółką Tramwaje Śląskie wkrótce uruchomić przystanek tramwajowy w sąsiedztwie schroniska – to rozwiązanie, które ułatwi komunikację dla wolontariuszy, pracowników oraz gości schroniska – informuje zabrzański magistrat.

Zabrze schronisko dla zwierząt

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne schronisko dla zwierząt w Zabrzu niemal gotowe. Obiekt ma już pozwolenie na użytkowanie

Autor: Redakcja

05/04/2023

Schronisko dla zwierząt

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne schronisko dla zwierząt powstaje w Biskupicach. Będzie pełniło też funkcje edukacyjne i szkoleniowe

Autor: Redakcja

01/08/2022