Noc Muzeów w Zabrzu: poziom 320, Podziemne Królestwo Maszyn i... Noc Pucharów na stadionie przy ulicy Roosevelta

W sobotę, 20 maja, odbędzie się w Zabrzu Noc Muzeów. Tak jak to było w poprzednich latach, udostępnione zostaną nie tylko muzea czy miejsca związana z kulturą. Będzie można odwiedzić między innymi także Arenę Zabrze.

Fot. FB/ Zabytkowa Kopalnia Guido
Zabytkowa Kopalnia Guido

Podczas Nocy Muzeów firma DB Cargo Polska zaprezentuje dźwiękowo-świetlny pokaz, którego głównym bohaterem będzie lokomotywa „Szenkuś”. To – przypomnijmy – niemiecki parowóz TY-2 5680. Ta konstrukcja budowana była w latach 1942-1945, a jej podstawowym zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na Wschodzie. Iluminacja będzie w sobotę uruchamiana pięciokrotnie, o godzinie 20, 20.30, 21, 21.30 i 22.

Na sobotnie atrakcje zaprasza także Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Będzie można odwiedzić zarówno Zabytkową Kopalnię Guido, jak i Sztolnię Królowa Luiza. Kopalnia Guido (otwarta będzie od 9.20) organizuje zjazd górniczą szolą 320 metrów pod ziemię. Będzie można odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, a także przejechać się podwieszaną kolejką elektryczną. Bilet kosztuje 30 złotych. Z kolei w Sztolni Królowa Luiza będzie można zwiedzić Podziemne Królestwo Maszyn, największy w Europie tego typu park liczący 100 maszyn. Wstęp: 20 złotych.

Sobotnie wydarzenie obchodzić będą także zabrzańscy muzealnicy; odwiedzić będzie więc można także siedzibę Muzeum Miejskiego przy ul. Powstańców Śl. i Galerię Café Silesia przy ul. 3 Maja 6. W muzeum – wszystko o Arsenalu Mikulczyce, między innymi konkurs wiedzy i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Marzyciele”, zaś w Galerii Café Silesia wernisaż wystaw „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” i „Kruche Światy” (wraz z oprowadzeniem kuratorskim), a także warsztaty robienia podkładek pod kubek na szydełku i zdobienia ceramiki z członkiniami grupy 18-Obsydian oraz pokaz techniki robienia witraży.

Do Nocy Muzeów włącza się także Górnik Zabrze! Już w piątek, 19 maja, od godziny 19.30 na stadionie przy ul. Roosevelta odbędzie się Noc Pucharów. To tematyczne zwiedzanie niedostępnych na co dzień przestrzeni Areny Zabrze. Zwiedzanie odbywać będzie się w 25-osobowych grupach. Zaplanowano w sumie dziewięć wycieczek rozpoczynających się co pół godziny. Start – o 19.30, natomiast ostatnia grupa ruszy o 23.30. Wycieczka trwać będzie około godziny. Zobaczyć będzie można m.in lożę LP 10, salę pucharową czy płytę boiska. Bilety po 5 zł.

Zabytkowa Kopalnia Guido

Może Cię zainteresować:

Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza wraz ze Strefą Carnall i Wieżą Ciśnień gotowe na Święto Szlaku Zabytków Techniki. Jest już program tegorocznej Industriady

Autor: Redakcja

18/05/2023

Zabrze będzie miało swoją wersję Monopoly

Może Cię zainteresować:

Powstaje zabrzańska wersja gry Monopoly. Wieża ciśnień będzie najcenniejszym polem! Co jeszcze znajdzie się na planszy?

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/05/2023