Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza wraz ze Strefą Carnall i Wieżą Ciśnień gotowe na Święto Szlaku Zabytków Techniki. Jest już program tegorocznej Industriady

Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 17 czerwca. Znany jest już program tegorocznej Industriady. Co nas zatem czeka w Zabrzu?

Fot. FB/ Zabytkowa Kopalnia Guido
Zabytkowa Kopalnia Guido

Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza wraz ze Strefą Carnall i Wieżą Ciśnień, Szyb Maciej… W planach zwiedzanie, warsztaty, gry, koncerty. Program jest bogaty z pewnością jest w czym wybierać. Warto pamiętać o tym, że na część wydarzeń związanych z tegoroczną Industriadą konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Kopalnia Guido

Co przygotowano w Kopalni Guido? „Szychta jak z filmu” to zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 9 do 18. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, a wycieczki organizowane będą co 10 minut. Koszt biletu to 40 złotych. – Zjedziesz 320 metrów pod ziemię, prawdziwą szolą. Pokonasz kilometry tras poznając historię niezwykłego miejsca w towarzystwie hrabiego Guido. Poczujesz się jak bohater filmowy i przeniesiesz na chwilę do czasów, kiedy życie codzienne na Śląsku inspirowało twórców do tworzenia kultowych dzieł. Podziemny spacer zakończysz w najniżej położonym pubie w całej Europie, gdzie zaprosimy Cię na nasz prywatny plan filmowy, a co z tego powstanie? Przekonaj się sam! – zachęcają organizatorzy.

Na godzinę 18.30 zapanowano odsłonięcie murala w Strefie K8 Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią. To ma być idealne miejsce do zrobienia selfie. Cena biletu: 10 złotych.

Sztolnia Królowa Luiza

W Wieży Ciśnień przy ulicy Zamoyskiego 2 od godziny 10 do 18 zwiedzać będzie można – bez przewodnika – wystawę „Carboneum”. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy – 10 zł. Z kolei „Maszyna jak malowana” to zwiedzanie z przewodnikiem (wymagana rezerwacja) – w godzinach 10-18 (częstotliwość: co 10 minut) odwiedzić będzie można największe w Europie podziemne „królestwo maszyn”. Cena? 30 zł od osoby.

W godzinach 11-18, na terenie Parku 12C, odbywać się będą zabawy ruchowe i sportowe dla dzieci, w planach są także warsztaty plastyczne z udziałem karykaturzysty (g. 12-16, Park 12C), warsztaty kreatywne „Węglowa biżuteria” (g. 12-16, Wieża Ciśnień). Warsztaty odbędą się również w Strefie Carnall (g. 12-16), zaś ich uczestnicy będą mogli stworzyć wisior w formie witrażu czy linoryt, odbędzie się ponadto przemysłowy plener malarski, a młodzi rodzice będą mogli przygotować tablicę sensoryczną wykorzystując śrubki, zamki czy zasuwki.

Z kolei od godziny 8.45 do 18: „Muzyczne oblicza techniki – Podziemny Spływ Sztolnią” – zwiedzanie fabularyzowane z wymaganą rezerwacją. – Zobacz co słychać w podziemnym porcie, Posłuchaj, jak ,,śpiewają” żywioły, a na koniec popłyń najdłuższym podziemnym spływem w całej Europie i…. niech zagra muzyka emocji, magii, wody i techniki – zapowiadają organizatorzy. Częstotliwość zwiedzania to dwie wycieczki na godzinę, od 8.50, a cena to 40 zł od osoby.

– Dzięki współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego i Akademii Sztuk Pięknych, zainspirowani wyjątkowością budynków Muzeum, studenci pod okiem swoich pedagogów przygotowali specjalną wystawę prezentująca wszystkie obiekty zarządzane przez MGW. Podziwiać będzie można zatem artystyczne przedstawienia: Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu – Strefy Carnall, Muzeum przy ul. 3 Maja 19, Wieży ciśnień oraz Parku 12C – można przeczytać w zapowiedzi wystawy „Architektura obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”, która będzie dostępna w godzinach 10-19.30 w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 408.

Godziny 12-19 zarezerwowane zostały na grę terenową opartą na wystawie „Z górniczą lampą przez wieki” w budynku byłej Akumulatorowni. Jak wyjaśniają organizatorzy, żeby wziąć udział w zabawie, należy uważnie czytać przygotowane zagadki i szukać odpowiedzi na wystawie. Aby dotrzeć do końca gry, trzeba wcielić się w kryptologa i złamać szyfr. W planach są ponadto warsztaty plastyczne (g. 12-16) czy koncert INDUbrzmienia DJ'skie prezentacje.

Będą też koncerty Górniczej Orkiestry Dętej KWK „Sośnica” (14.30-15), Śląskiego Chóru Górniczego Polonia Harmonia (15.15-15.45), Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (16-16.30) i Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (16.45-17.15). Z kolei w godzinach 18.30-19.30 odbędzie się „Kosmiczna Podróż Guliwera”, spektakl dla dzieci i dorosłych.

Szyb Maciej

Co zaplanowano w szybie Maciej? Godz. 12-18: „Mała akademia sztuki przemysłu” – warsztaty plastyczne, 12-18: „Bo ciężko było żyć bez roweru” – prezentacja m.in. starych modeli rowerów, 12-18: „Wytatuowani Śląskiem” – wystawa fotograficzna, 13-13.45: „Historia i teraźniejszość Zespołu Szyb Maciej” – zwiedzanie z przewodnikiem, 13-16: „Taka praca też była potrzebna” – prezentacja dawnych zawodów, 14-16.30: „Ach te lata minione” – pokaz mody z lat 30. XX wieku, 16.30-17.30: „Gitara i klawesyn w poprzemysłowej przestrzeni” – koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Marka Toporowskiego i Piotra Domagały.

Sztolnia Królowa Luiza

Może Cię zainteresować:

Najlepszy „produkt turystyczny” jest w Zabrzu. Polska Organizacja Turystyczna przyznała Złoty Certyfikat 2022 Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza

Autor: Redakcja

16/12/2022

Sztolnia Królowa Luiza

Może Cię zainteresować:

Sztolnia Królowa Luiza z nominacją do nagrody European Museum of the Year

Autor: Michał Wroński

14/12/2022