Niestety, metoda „na policjanta” nadal skuteczna. Ofiarą oszustów padła 85-letnia zabrzanka, która straciła sporo pieniędzy

Kolejna zabrzanka padła ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta”. 85-letnia kobieta – myśląc, że rozmawia z funkcjonariuszem – oddała swoje oszczędności. – Kolejny raz prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon – apelują zabrzańscy policjanci.

Fot. Policja Zabrze
Policja zabrzańska

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, a metoda działania oszustów była jak zwykle taka sama. – Mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 85-letniej mieszkanki Zabrza. W trakcie rozmowy przekonał ją, że pieniądze, które posiada, muszą zostać zabezpieczone. Aby się uwiarygodnić, w trakcie rozmowy oszuści rzekomo połączyli ja z dyżurnym, który miał potwierdzić tożsamość fałszywego policjanta. Seniorka uwierzyła oszustom i zgodnie z ich poleceniem zostawiła gotówkę pod balkonem swojego mieszkania – informuje zabrzańska komenda.

W sumie była to kwota ponad 42 tysięcy złotych. Po kilku godzinach kobieta zadzwoniła na policję, aby dowiedzieć się, co z jej sprawą i kiedy będzie mogła odzyskać zabezpieczone pieniądze. Dowiedziała się wówczas, że padła ofiarą oszustów.

Policjanci apelują, aby przestrzegać osoby starsze z najbliższego otoczenia przed takimi sytuacjami i przypominać im o zagrożeniach. Jeśli ktoś odebrał podejrzany telefon, z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy powinien pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon – zaznaczają policjanci.

Policja Zabrze

Może Cię zainteresować:

Dał się namówić na wysłanie intymnego zdjęcia, skończyło się szantażem. Stracił sporo pieniędzy. „Apelujemy o ostrożność w przypadku kontaktów z osobami obcymi”

Autor: Redakcja

13/06/2023

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Może Cię zainteresować:

Policja zatrzymała dwóch zabrzan podejrzanych o zdewastowanie cmentarza żydowskiego. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty

Autor: Redakcja

13/06/2023

czytaj więcej:

Policjanci z Zabrza zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia którzy oszukali mieszkanki Zabrza i Gliwic

Oszukiwali mieszkanki Zabrza i Gliwic, usłyszeli zarzuty

31-latka zatrzymali policjanci z komisariatu II

Ukradł w sklepie alkohol, groził rozbitą butelką

Policja

1,5 promila, słuchawki w uszach i wysoki mandat

Policja Zabrze komisariat III

Podawali się za pracowników elektrowni, okradli 83-latkę...

Policja Zabrze Wszystkich Świętych

Spokojnie jak nigdy? No, może oprócz 5 pijanych kierowców...

Policja

Jechał ponad 190 km/h. Wysoka jest też kara dla motocyklisty

Przejście Zabrze Wolności 45

O włos od tragedii na przejściu dla pieszych. Mandat 2500 zł