Policja zatrzymała dwóch zabrzan podejrzanych o zdewastowanie cmentarza żydowskiego. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o zdewastowanie nagrobków na cmentarzu żydowskim przy ulicy Cmentarnej. To mieszkańcy Zabrza. Usłyszeli już zarzuty, grozi im teraz kara nawet do 8 lat więzienia.

Fot. FB/ Dariusz Walerjański
Cmentarz żydowski został zdewastowany

Policjanci zatrzymali dwóch zabrzan w wieku 41 i 42 lat podejrzanych o niszczenie zabytkowych nagrobków na zabrzańskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Cmentarnej. Przypomnijmy, że dewastację ujawnił w poniedziałek 5 czerwca Dariusz Walerjański z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który zajmuje się historią Żydów na Górnym Śląsku i opiekuje zabrzańską nekropolią.

Uszkodzonych zostało ponad 20 nagrobków, a sprawa została zgłoszona policji. Zabrzańscy policjanci zajęli się sprawą i – jak się okazuje – w wyniku podjętych działań już na drugi dzień po zgłoszeniu zatrzymano podejrzanych. Obu zatrzymanym mężczyznom grozi teraz kara nawet do 8 lat więzienia. Jak informują policjanci, czynności w sprawie trwają.

Przypomnijmy, że na najbliższy czwartek, 15 czerwca,w godzinach 14-18, zaplanowano akcję „Zjednoczeni Pamięcią”, podczas której zdewastowany cmentarz żydowski będzie porządkowany. Prowadzona będzie również kwesta na bieżące potrzeby cmentarza, a także na zakup kamer typu „fotopułapka”.

Zdewastowany cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

„Zjednoczeni Pamięcią”, czyli akcja porządkowania zdewastowanego cmentarza żydowskiego. „Każdy jest mile widziany, im będzie nas więcej, tym lepiej”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/06/2023

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Może Cię zainteresować:

Cmentarz żydowski został zdewastowany przez wandali. „To nie tylko dewastacja, ale i zbezczeszczenie miejsca pochówku”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/06/2023