„Natężenie zdrowia” w Maciejowie. Piknik, warsztaty i koncert na otwarcie drugiej zabrzańskiej tężni solankowej

W sobotę, 24 czerwca, oficjalnie zostanie otwarta kolejna tężnia solankowa w Zabrzu, tym razem w Maciejowie. Na tamtejszym Orliku odbędzie się piknik „Natężenie zdrowia”.

Przypomnijmy, że w zeszły weekend otwarta została tężnia w Kończycach, znajdująca się przy ulicy Dorotki, na terenie DOK. Teraz przyszła czas na kolejną tężnię, która znajduje się przy ulicy Kondratowicza w Maciejowie, w pobliżu Orlika. Obie tężnie zostały wybudowane dzięki dotacjom z funduszy norweskich. Dofinansowanie to 85 proc. pochodzące ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” oraz w 15 procentach ze środków z budżetu państwa. Łączna wartość inwestycji wynosi 1 336 178,18 zł.

Tężnia w Maciejowie otwarta zostanie w sobotę, 24 czerwca. Na Orliku odbędzie się piknik „Natężenie zdrowia”, który rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 22. Co w programie? Do 17 trwać będą ekologiczne warsztaty kreatywno-twórcze dla dzieci i rodziców, od 16 do 18 prowadzone będę warsztaty cyrkowe (ReCyrkling), będzie też koncert Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyr. Henryka Mandrysza (początek – g. 18.00).

Obiekt w Maciejowie został wyposażony w stojaki na rowery, zbiornik podziemny na solankę z urządzeniem do mieszania solanki, instalację solankową służącą do rozprowadzania solanki, podziemną studnię techniczną, kolumnę tarninową, elementy małej architektury (ławki i kosze na śmieci), oświetlenie LED RGB-W, słup z panelem fotowoltaicznym oraz akumulatorem (to podstawowe zasilanie tężni), a także instalację zasilającą pomocniczą – hybrydową. Jest też czujnik zbliżeniowy zintegrowany z instalacją solankową, który uruchamia instalację w tężni są ludzie i zatrzymuje, gdy ich nie ma (tężnia wyłączana jest też w nocy).

Obiekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych, ale z pewnością w pierwszej kolejności będą z niego korzystać mieszkańcy cierpiący na chorobowe stany tarczycy, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przewlekłe nieżyty nosa. Dobroczynny wpływ solanki przy tego typu przypadłościach jest nieoceniony – podkreślają w zabrzańskim magistracie.

Tężnia w Kończycach

Może Cię zainteresować:

Tężnia solankowa w Kończycach już gotowa. Oficjalne otwarcie w najbliższy weekend. Wkrótce uruchomiona zostanie też tężnia w Maciejowie

Autor: Redakcja

14/06/2023

Stadion im Ernesta Pohla w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Warta niemal 46 milionów złotych umowa została podpisana. Wykonawca ma 12 miesięcy na budowę ostatniej trybuny Areny Zabrze

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/06/2023