Tężnia solankowa w Kończycach już gotowa. Oficjalne otwarcie w najbliższy weekend. Wkrótce uruchomiona zostanie też tężnia w Maciejowie

W sobotę, 17 czerwca, oficjalnie otwarta zostanie tężnia solankowa w Kończycach. W planach jest festyn i warsztaty ekologiczne. A już w przyszłym tygodniu uruchomiona zostanie kolejna tężnia – w Maciejowie.

Fot. FB/ Miasto Zabrze
Tężnia w Kończycach

Obie tężnie zostały wybudowane dzięki przyznanym miastu dotacjom z funduszy norweskich. Dofinansowanie to 85 proc. pochodzące ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” oraz w 15 procentach ze środków z budżetu państwa. Łączna wartość inwestycji wynosi 1 336 178,18 zł.

Tężnia solankowa w Kończycach powstała przy ul. Dorotki, na terenie DOK. Obie tężnie – także ta w Maciejowie (ul. Kondratowicza, w pobliżu Orlika) – mają drewnianą konstrukcję. Wyposażone zostały między innymi w zbiornik podziemny na solankę z urządzeniem do mieszania solanki, oświetlenie o źródłach światła LED RGB-W, słup z panelem fotowoltaicznym oraz akumulatorem oraz pomocniczą instalację zasilającą, czujnik zbliżeniowy zintegrowany z instalacją solankową, a także czujnik zmierzchowy i wyłącznik czasowy, który jest zintegrowany z instalacją oświetleniową.

Tężnia w Kończycach – pierwsza w Zabrzu – oficjalnie zostanie otwarta w sobotę, 17 czerwca. Jak informuje zabrzański magistrat, uroczystość połączona będzie z festynem i warsztatami ekologicznymi, które 17 czerwca o godz. 15 rozpoczną się na terenie DOK Kończyce. Dodajmy, że druga tężnia w Zabrzu – w Maciejowie – otwarta zostanie już w przyszłym tygodniu.

Tężnia solankowa w Kończycach

Może Cię zainteresować:

W Kończycach i Maciejowie powstają drewniane tężnie solankowe za 1,3 mln złotych. Będziemy mogli z nich skorzystać już za kilka tygodni

Autor: Redakcja

28/03/2023

Zdewastowany cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

„Zjednoczeni Pamięcią”, czyli akcja porządkowania zdewastowanego cmentarza żydowskiego. „Każdy jest mile widziany, im będzie nas więcej, tym lepiej”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/06/2023