Muzeum Górnictwa Węglowego zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie. To kolejny tytuł „Budowa Roku” dla zabrzańskiego obiektu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z tytułem „Budowa Roku 2022”! To kolejne wyróżnienie dla zabrzańskiego obiektu – w poprzednich latach doceniono remont Wieży Ciśnień, rewitalizację starej gazowni na osiedlu Zandka, a także Sztolni Królowa Luiza.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

„Budowa roku” to konkurs organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa od 1989 roku. Promuje polskie budownictwo, a także firmy budowlane. W 33. edycji nagrodę I stopnia w grupie obiektów przebudowanych i rewitalizowanych otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przypomnijmy – zabrzańskie muzeum mieści się w zabytkowym budynku, który został wybudowany w 1874 roku dla dawnego zabrskiego starostwa powiatowego. Jego styl i wystrój wpisują się w nurt eklektyzmu, popularnego pod koniec XIX wieku. W 1993 roku obiekt znajdujący się przy ulicy 3 Maja 19 został wpisany do rejestru zabytków.

Podczas prac rewitalizacyjnych obiekt dostosowany został do nowego programu funkcjonalnego wynikającego nie tylko z potrzeb muzeum, ale także z przepisów prawa, wymogów sanitarnych, bhp oraz przeciwpożarowych. Dla inwestycji opracowano program prac konserwatorskich. Podczas prac odrestaurowano między innymi ponad stuletnią Salę Witrażową z polichromowanymi stropami, poddano konserwacji i renowacji witraże, parkiety oraz umeblowanie.

Uroczysta gala konkursu odbyła się we wtorek, 19 września, w sali Domu Technika NOT w Warszawie.

Wieża Ciśnień w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Konkurs „Budowa Roku”. Rewitalizacja Wieży Ciśnień i budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia z nagrodami!

Autor: Redakcja

23/09/2022

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego z nominacją w wojewódzkim konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną. Głosowanie trwa

Autor: Redakcja

04/08/2023