Konkurs „Budowa Roku”. Rewitalizacja Wieży Ciśnień i budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia z nagrodami!

Rewitalizacja zabrzańskiej Wieży Ciśnień na potrzeby Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Roku”. Z kolei nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty nauki i oświaty” przyznano budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

UM Zabrze/ Paweł Janicki
Wieża Ciśnień w Zabrzu

„Budowa Roku” to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z poprzedniego roku. Od 1989 roku organizuje go Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Honorowy Patronat nad 32. edycją konkursu objęła Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zaś uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.

Rewitalizacja pochodzącej z 1909 roku Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane”, a przecież jeszcze nie tak dawno temu temu obiektowi groziła rozbiórka. Wieżę, zaprojektowaną przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose, udało się jednak miastu uratować. 46-metrowy obiekt odrestaurowano, wnętrza wyremontowano, a przy wieży wybudowano przeszkloną klatkę schodową z windą. Wiadomo już, że w wieży funkcjonować będzie kawiarnia, udostępniona zostanie ponadto interaktywna wystawa związana z wydobyciem węgla. Odretstaurowana Wieża Ciśnień ma zostać udostępniona mieszkańcom 7 października.

Nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty nauki i oświaty” jury konkursowe przyznało budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC – European HealthTech Innovation Center). Centrum, przypomnijmy, jest wspólnym projektem Politechniki Śląskiej, Zabrza oraz firmy Philips. To właśnie w Zabrzu, dzięki EHTIC, będą rozwijane i wdrażane innowacyjne technologie medyczne.

czytaj więcej:

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Torowisko na ulicy Wolności do remontu. Umowa podpisana

Wystawa Carboneum w Wieży Ciśnień

Wystawa „Carboneum” za darmo jeszcze przez kilka dni

Centrum przesiadkowe

Budowa centrum przesiadkowego: trudne warunki geologiczne

Wizualizacja Centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy: zmiany w komunikacji

Wieża Ciśnień w Zabrzu

Wieża ciśnień nominowana w konkursie. Można głosować

Przedszkole nr 36

Remont przedszkola za niemal 4 mln zł. Co się zmieniło?

Modernizacja torowiska w Zaborzu

Rozpoczęła się modernizacja torowiska w Zaborzu