Konkurs „Budowa Roku”. Rewitalizacja Wieży Ciśnień i budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia z nagrodami!

Rewitalizacja zabrzańskiej Wieży Ciśnień na potrzeby Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Roku”. Z kolei nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty nauki i oświaty” przyznano budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

UM Zabrze/ Paweł Janicki
Wieża Ciśnień w Zabrzu

„Budowa Roku” to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z poprzedniego roku. Od 1989 roku organizuje go Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Honorowy Patronat nad 32. edycją konkursu objęła Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zaś uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.

Rewitalizacja pochodzącej z 1909 roku Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane”, a przecież jeszcze nie tak dawno temu temu obiektowi groziła rozbiórka. Wieżę, zaprojektowaną przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose, udało się jednak miastu uratować. 46-metrowy obiekt odrestaurowano, wnętrza wyremontowano, a przy wieży wybudowano przeszkloną klatkę schodową z windą. Wiadomo już, że w wieży funkcjonować będzie kawiarnia, udostępniona zostanie ponadto interaktywna wystawa związana z wydobyciem węgla. Odretstaurowana Wieża Ciśnień ma zostać udostępniona mieszkańcom 7 października.

Nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty nauki i oświaty” jury konkursowe przyznało budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC – European HealthTech Innovation Center). Centrum, przypomnijmy, jest wspólnym projektem Politechniki Śląskiej, Zabrza oraz firmy Philips. To właśnie w Zabrzu, dzięki EHTIC, będą rozwijane i wdrażane innowacyjne technologie medyczne.

czytaj więcej:

Zabrze

Znamy listę projektów w tegorocznym budżecie obywatelskim

DK94 w Zabrzu

DK94: odcinek Zabrze - Pyskowice zostanie wyremontowany

Głosowanie przed szpitalem

Ekologiczny ogród i nowy sprzęt. Szpital liczy na głosy

Wiadukt na Roosevelta

Wkrótce wznowiona zostanie przebudowa wiaduktu na Roosevelta

Podpisanie umowy

Będą nowe parkingi, umowa podpisana

Most nad Bytomką

Remont mostu na Bytomce. Uwaga, utrudnienia

Schronisko dla zwierząt

Nowe schronisko dla zwierząt powstaje w Biskupicach