Siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego z nominacją w wojewódzkim konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną. Głosowanie trwa

Dobrej jakości przestrzeń, mająca charakter użyteczności publicznej przyczynia się do gospodarczego i społecznego rozwoju w skali lokalnej i regionalnej. Dlatego tak ważne jest kształtowanie i ochrona jej wysokiej jakości – podkreślają organizatorzy konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”. Wśród nominowanych projektów jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Głosować można do końca sierpnia.

Coroczny konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego” organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice oraz śląskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich od 2000 roku. Konkurs promuje wysokiej jakości przestrzenie publiczne, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbywa się w ramach Śląskich Dni Architektury. Nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego.

W tym roku wśród nominowanych znalazł się zrewitalizowany Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19). W sumie głosować można na 35 obiektów, które zostały dopuszczone do konkursu przez komisję. Zabrzańskie muzeum mieści się w zabytkowym budynku (wpisany do rejestru zabytków w 1993 roku), który został wybudowany w 1874 roku dla dawnego zabrskiego starostwa powiatowego. Styl i wystrój budynku wpisują się w nurt eklektyzmu, popularnego pod koniec XIX wieku.

Siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu została niedawno wyremontowana. – Wpisany do rejestru zabytków obiekt dostosowano do nowego programu funkcjonalnego wynikającego z aktualnych potrzeb muzeum oraz do obecnych przepisów prawa i wymogów sanitarnych, bhp i przeciwpożarowych. Dla inwestycji opracowano program prac konserwatorskich. W ramach programu odrestaurowano m.in. ponad stuletnią Salę Witrażową z polichromowanymi stropami, a także poddano konserwacji oraz renowacji witraże, parkiety i umeblowanie – podkreślają w zabrzańskim magistracie.

Głosy w konkursie na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego” można oddawać tutaj.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Muzeum Górnictwa Węglowego wyróżnione w konkursie „Zabytek zadbany”

Autor: Michał Wroński

26/06/2023

Sala witrażowa

Może Cię zainteresować:

Zakończyła się konserwacja sali witrażowej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Autor: Redakcja

30/12/2022