Metodą „na policjanta” oszukał 80-letnią zabrzankę na niemal 340 tysięcy złotych. 17-latek z Wrocławia został już zatrzymany

Zabrzańscy policjanci zatrzymali 17-letniego mieszkańca Wrocławia, który brał udział w oszustwie metodą „na policjanta”. – Zatrzymany usłyszał już zarzut dotyczący oszukania pewnej seniorki na kwotę blisko 340 tysięcy złotych. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Zabrzu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – informuje zabrzańska komenda.

Niestety, oszustwa metodą „na policjanta” są wciąż skuteczne, na szczęście ich sprawcy nie pozostają bezkarni. Policjanci z wydziału kryminalnego zabrzańskiej komendy najpierw ustalili tożsamość, a potem zatrzymali kolejną osobę, która brała udział w co najmniej jednym oszustwie metodą „na policjanta”.

Do zatrzymania doszło we Wrocławiu, zaś podejrzanym jest 17-letni mieszkaniec tego miasta. Przedstawiono mu zarzut dotyczący współudziału w oszukaniu 80-letniej mieszkanki Zabrza. Do przestępstwa tego doszło w lutym. 17-latkowi grozi teraz kara do ośmiu lat więzienia. Jak podkreślają policjanci, „czynności w tej sprawie trwają”.

Policjanci apelują, aby pamiętać o środkach ostrożności. W przypadku odebrania podejrzanego telefonu z prośbą o pomoc finansową dla członka rodziny czy przekazania pieniędzy policji:

  • Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom ani nie przelewajmy ich na wskazane konto bankowe.
  • Nie działajmy w pośpiechu i nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku – odłóżmy termin wpłaty czy udzielenia pożyczki, najlepiej o kilka dni.
  • Poradźmy się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta pod numerem 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączmy rozmowę, zadzwońmy pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformujmy o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformujmy policjantów pod numerem alarmowym 112.
  • Pamiętajmy, że policjanci, jak również inni urzędnicy, nie żądają od nas, tym bardziej przez telefon, wpłaty żadnych pieniędzy.
Policja zabrzańska

Może Cię zainteresować:

Niestety, metoda „na policjanta” nadal skuteczna. Ofiarą oszustów padła 85-letnia zabrzanka, która straciła sporo pieniędzy

Autor: Redakcja

15/06/2023

Policja Zabrze komisariat V

Może Cię zainteresować:

Znęcał się nad swoją byłą partnerką, napadł na nią i ukradł jej pieniądze. 17-latkowi grozi teraz kara nawet do 12 lat więzienia

Autor: Redakcja

29/09/2023