Liga Europejska: piłkarze ręczni Górnika wygrali w Atenach i awansowali do fazy zasadniczej! A mogą jeszcze wygrać grupę

Wprawdzie piłkarze ręczni Górnika mają do rozegrania jeszcze jeden mecz w grupie B Ligi Europejskiej EHF – 5 grudnia z TSV Hannover-Burgdorf, ale już teraz podopieczni trenera Tomasza Strząbały zapewnili sobie awans do fazy zasadniczej – dzięki zwycięstwu w Atenach. Ba, mogą jeszcze wygrać grupę!

Górnik wygrał w Atenach

Zabrzanie pokonali w pierwszym meczu AEK 30:21, ale teraz kolejna wygrana miała im dać awans do fazy zasadniczej Ligi Europejskiej. Górnik zaczął od prowadzenia 3:1, a potem powiększał przewagę – w pewnym momencie było już sześć bramek różnicy. W końcówce I połowy miejscowi nieco odrobili straty, a po przerwie ze stanu 13:18 „zrobiło się” najpierw 19:20, potem po 20, aż AEK miało bramkę przewagi! Na szczęście zabrzanie zdołali opanować sytuację na parkiecie – po golach Artemenki (dwóch), Minotskyi'ego i Ilchenki Górnik znów objął prowadzenie, którego – jak się okazało – nie oddał już do końca.

Wygrana w Atenach, kolejkę przed końcem rozgrywek w grupie B, zapewniła szczypiornistom Górnika awans do fazy zasadniczej Ligi Europejskiej. Co więcej, podopieczni trenera Tomasza Strząbały mają jeszcze szansę na wygranie swojej grupy, ponieważ faworyzowany TSV Hannover-Burgdorf dość niespodziewanie zremisował z HC Kriens-Luzern 30:30 (14:14). W tej sytuacji niemiecki zespół ma dwa punkty przewagi nad Górnikiem, a oba zespoły zagrają ze sobą w ostatnie kolejce – 5 grudnia. Zabrzanie, po przegranej w Hanowerze 28:34, musieliby jednak pokonać TSV różnicą co najmniej 7 bramek…

Dodajmy, że do fazy zasadniczej Ligi Europejskiej awansuje 16 zespołów, które zostaną podzielone na cztery grupy. Rywalizacja w tej fazie rozgrywek rozpocznie się 13 lutego 2024 roku.

AEK Ateny HC – Górnik Zabrze 26:30 (12:15)
Górnik:
Wyszomirski, Ligarzewski – Minotskyi 7, Mauer 5, Artemenko 4, Przytuła 4, Tokuda 2, morkovsky 2, kaczor 2, Szyszko 1, Bachko 1, Ilchenko 1, Wąsowski 1, Krawczyk, Bogacz, Dudkowski. Karne: 4/4. Kary: 4 minuty (Kaczor, Ilchenko).