Kolejna akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Zabrzu. „W obliczu wandalizmu jesteśmy solidarni i działamy wspólnie. Mamy jeszcze wiele do zrobienia”

We wtorek, 4 lipca, na cmentarzu żydowskim przy ul. Cmentarnej odbędzie się akcja „Zjednoczeni Pamięcią II”. – Pierwsza akcja pod tytułem „Zjednoczeni Pamięcią” odniosła niebywały sukces. Pokazaliśmy, że w obliczu wandalizmu jesteśmy solidarni i działamy wspólnie. Na fali tego sukcesu zapraszamy na kolejną akcję sprzątania naszego cmentarza – informuje opiekujące się cmentarzem stowarzyszenie „Zachor”.

Fot. FB/ Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor
Cmentarz żydowski w Zabrzu

Przypomnijmy, że na początku czerwca cmentarz żydowski w Zabrzu został zdewastowany. Uszkodzonych zostało ponad 20 nagrobków, a sprawa została zgłoszona policji. Zabrzańscy policjanci zajęli się sprawą i już na drugi dzień po zgłoszeniu zatrzymali podejrzanych, dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 41 i 42 lat. Tymczasem stowarzyszenie „Zachor” zorganizowało akcję porządkowania i sprzątania cmentarza pod hasłem „Zjednoczeni Pamięcią”, podczas której prowadzona była kwesta na bieżące potrzeby cmentarza, w tym także na zakup kamer „fotopułapek”. W akcji udział wzięło 150 osób.

Stowarzyszenie „Zachor” już w przyszłym tygodniu, we wtorek, 4 lipca, zorganizuje kolejną taką akcję. – Pierwsza akcja pod tytułem „Zjednoczeni Pamięcią” odniosła niebywały sukces. Pokazaliśmy, że w obliczu wandalizmu jesteśmy solidarni i działamy wspólnie. Na fali tego sukcesu zapraszamy na kolejną akcję sprzątania naszego cmentarza. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, więc i tym razem prosimy Was o pomoc. Bramy cmentarza otworzymy o godzinie 14 i będziemy pracować do godziny 20. Prosimy o zabranie ze sobą długiego, przylegającego odzienia. Zabierzcie ze sobą znajomych! – apelują w zabrzańskim stowarzyszeniu.

Dodajmy, że w zeszłym tygodniu cmentarz żydowski w Zabrzu odwiedził Ja’akow Liwne, ambasador Izraela w Polsce. – Wizyta dyplomaty jest pokłosiem ostatnich cmentarnych dewastacji. Izraelski polityk żywo zainteresował się problemem, jaki nas spotkał. Historię zabrzańskich Żydów i skalę zniszczeń przedstawił mu historyk i członek stowarzyszenia, pan Dariusz Walerjański – poinformowało stowarzyszenie „Zachor”.

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Może Cię zainteresować:

Cmentarz żydowski został zdewastowany przez wandali. „To nie tylko dewastacja, ale i zbezczeszczenie miejsca pochówku”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/06/2023

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Może Cię zainteresować:

Policja zatrzymała dwóch zabrzan podejrzanych o zdewastowanie cmentarza żydowskiego. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty

Autor: Redakcja

13/06/2023

Zdewastowany cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

„Zjednoczeni Pamięcią”, czyli akcja porządkowania zdewastowanego cmentarza żydowskiego. „Każdy jest mile widziany, im będzie nas więcej, tym lepiej”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/06/2023

czytaj więcej:

Zdewastowany cmentarz żydowski

Zjednoczeni Pamięcią. Porządkowanie zdewastowanego cmentarza

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Cmentarz żydowski został zdewastowany przez wandali

Stolpersteiny na ul. Wolności w Zabrzu

„Kamienie pamięci” przed kamienicą na ulicy Wolności

Zdewastowany cmentarz żydowski

Zdewastowane nagrobki na żydowskim cmentarzu będą naprawione

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Dwóch zabrzan z zarzutami za zdewastowanie cmentarza

Znaleziona w Zabrzu broń trafi do muzeum

Znaleziony w Zabrzu karabinek Mauser trafi do muzeum

Lokalizacja

Most „Wojciech" w Zabrzu na liście zabytków