„Zjednoczeni Pamięcią”, czyli akcja porządkowania zdewastowanego cmentarza żydowskiego. „Każdy jest mile widziany, im będzie nas więcej, tym lepiej”

W najbliższy czwartek, 15 czerwca, na cmentarzu żydowskim odbędzie się akcja porządkowania nekropolii po niedawnych dewastacjach. – Otworzymy dla Was bramy cmentarza prosząc o pomoc w odtworzeniu tego, co było przed zniszczeniem. Hasłem przewodnim będzie zwrot „Zjednoczeni Pamięcią”. Każdy z Was jest mile widziany, a im będzie nas więcej, tym lepiej. Członkowie stowarzyszenia „Zachor” będą w tym dniu prowadzić zbiórkę do puszek na bieżące potrzeby cmentarza, w tym na zakup kamer typu „fotopułapka” – informują organizatorzy akcji.

Fot. FB/ Dariusz Walerjański
Zdewastowany cmentarz żydowski

Przypomnijmy, że 5 czerwca, Dariusz Walerjański z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, zajmujący się historią Żydów na Górnym Śląsku i opiekujący się zabrzańską nekropolią, poinformował o zdewastowaniu cmentarza na Zandce. – (…) Dziś podczas odwiedzin zabytkowej nekropolii żydowskiej w Zabrzu odkryłem przed południem – niestety 26 zdewastowanych przez nieznanych sprawców pomników nagrobnych pochodzących głównie z XIX w. Najbardziej został uszkodzony grobowiec znanej i zasłużonej dla miasta rodziny Maxa Böhma (zm. 1904 r.). Również jego nagrobek został przewrócony, a waży ok 400 kg! Ile siły trzeba mieć i czasu, aby tego dokonać. Wielką stratą są również zniszczenia w najstarszej kwaterze cmentarza, gdzie chowano tylko dzieci zmarłe w latach 1871-1890 – napisał e mediach społecznościowych.

Zniszczono także najstarszą macewę Heleny Schüller, która zmarła w grudniu 1871 r. – To nie tylko dewastacja, ale i zbezczeszczenie miejsca pochówku. Dodam, że macewa ta stała w spokoju w cieniu drzewa przez 152 lat, ocalała w czasie Holokaustu, kiedy to cmentarz był skazany na zniszczenie, ale padła w XXI wieku. Jak bardzo trzeba być głupim, niemyślącym człowiekiem, aby przyjść na cmentarz – miejsce święte, miejsce duchem znaczone i niszczyć z taką zaciekłością groby dawnych mieszkańców Zabrza – podkreślał Walerjański. Niestety, wkrótce doszło do kolejnej dewastacji innych pomników w dalszych kwaterach cmentarza. – Na miejscu od rana prowadzone są czynności śledcze zabrzańskiej policji. Inspekcji dokonał także przewodniczący gminy wyznaniowej z Katowic Włodzimierz Katz. Straty są ogromne, liczące już w setkach tysięcy złotych. Dziękujemy za wszelkie możliwe słowa wsparcia i deklaracje niesienia pomocy. Będziemy Was na bieżąco informować o toku sprawy – poinformowało stowarzyszenie „Zachor”.

W najbliższy czwartek, 15 czerwca, wszyscy chętni będą się mogli włączyć w akcję porządkowania cmentarza, prowadzoną pod hasłem „Zjednoczeni Pamięcią”. – Każdy z Was jest mile widziany, a im będzie nas więcej, tym lepiej. Członkowie stowarzyszenia „Zachor” będą w tym dniu prowadzić zbiórkę do puszek na bieżące potrzeby cmentarza, w tym na zakup kamer typu „fotopułapka”. Zaczynamy o godzinie 14, kończymy o godzinie 18. Prosimy o zabranie rękawiczek ochronnych i długich spodni. Serdecznie zapraszamy! – informuje stowarzyszenie. – Zapraszamy na czyn społeczny wszystkich, którzy chcieliby poznać, zobaczyć i spróbować poukładać, to co nieznani wandale zniszczyli, w zeszłym tygodniu na zabytkowym XIX wiecznym cmentarzu żydowskim w Zabrzu. (ul. Cmentarna 15a). Miejscu niezwykłym, gdzie spotyka się pamięć i zapomnieniem – dodaje Walerjański.

Cmentarz żydowski został zdewastowany

Może Cię zainteresować:

Cmentarz żydowski został zdewastowany przez wandali. „To nie tylko dewastacja, ale i zbezczeszczenie miejsca pochówku”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/06/2023

Cmentarz żydowski w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Ukradli zabytkową bramę żydowskiego cmentarza. Chcieli sprzedać ją jako złom

Autor: Patryk Osadnik

16/03/2022