Kilka linii autobusowych zniknie z miejskiego rozkładu jazdy? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

W poniedziałek, 23 stycznia, rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące części linii komunikacji publicznej w Zabrzu. Konsultacje potrwają do soboty, 28 stycznia.

Fot. Facebook/ ZTM info
Autobusy ZTM

Konsultacje oznaczają, że mieszkańcy Zabrza mogą przekazać swoją opinię dotyczącą komunikacji miejskiej. Jak wyjaśnia magistrat, chodzi o projekt zmian obsługi i oferty przewozowej transportu zbiorowego na terenie Zabrza. Projekt uwzględnia między innymi zmiany tras przejazdu niektórych linii autobusowych, uruchomienie nowych linii, komunikacji do tzw. obszarów peryferyjnych, pozbawionych komunikacji, a także odciążenie układu drogowego miasta, co oznacza zmiany trasy przejazdu autobusów.

Oto proponowane zmiany:

 • Linia 6 – skierowanie linii na terenie Zaborza we wszystkich kursach ulicami: Pyki, Struzika, Janika, Korczoka i Pawliczka zamiast ulicą Wolności z obsługą wszystkich istniejących przystanków przy tych ulicach oraz na terenie osiedla Kotarbińskiego i Maciejowa we wszystkich kursach ulicami: Al. Korfantego, Grunwaldzką, Pestalozziego i Kondratowicza z obsługą wszystkich istniejących przystanków przy tych ulicach.
 • Linia 15 – skierowanie linii na terenie Grzybowic we wszystkich kursach ulicami: Witosa i Handlową, tj. przez „małą strefę ekonomiczną” z obsługą istniejącego przystanku przy ulicy Witosa i nowych przystanków przy ulicy Handlowej Wdrożono zmianę od dnia 22.01.2022 r.
 • Linia 83 – skierowanie linii na terenie Mikulczyc, Osiedla Kopernika i Centrum Północ we wszystkich kursach ulicami: 11 Listopada, Lawendową, Heweliusza, Bruno, al. Korfantego z obsługą wszystkich istniejących przystanków przy tych ulicach.
 • Linia 86 – zawieszenie funkcjonowania linii. Połączenie linii nr: 86, 286 i 234 w jedną bezpośrednią linię okrężną łączącą Zaborze, Centrum, osiedle Kotarbińskiego i osiedle Kopernika z obsługą wszystkich dotychczasowych przystanków na tych liniach oraz nowego przystanku przy ulicy Wolności w rejonie skrzyżowania z ulicą Dubiela.
 • Linia 92 – skrócenie trasy linii we wszystkich kursach na terenie Helenki i części Rokitnicy do centrum przesiadkowego „Rokitnica Pętla” – skrócenie tras o około 2,4 km/kurs.
 • Linia 111 – skrócenie trasy linii na terenie Helenki i części Rokitnicy do centrum przesiadkowego „Rokitnica Pętla” z wyjątkiem kursów w godzinach szczytów przewozowych (pozostaną bez zmian) oraz skierowanie linii na terenie Mikulczyc tylko w kursach na i po godz. 6.00, 14.00 i 22.00 ulicami: Goduli, Ballestrema i Donnersmarcka, tj. przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną z obsługą trzech nowych przystanków przy tych ulicach. Wdrożono zmianę z przejazdem przez Strefę od dnia 22.01.2022 r. Linia 111 w godzinach szczytu – skrócenie trasy linii na terenie Helenki i części Rokitnicy do centrum przesiadkowego Rokitnica Pętla z wyjątkiem kursów w godzinach szczytów przewozowych (pozostaną bez zmian) oraz skierowanie linii na terenie Mikulczyc tylko w kursach na i po godz. 6.00, 14.00 i 22.00 ulicami: Goduli, Ballestrema i Donnersmarcka, tj. przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną z obsługą trzech nowych przystanków przy tych ulicach. Wdrożono zmianę z przejazdem przez Strefę od dnia 22.01.2022 r. Wnioskowane jest również przez pasażerów zwiększenie liczby kursów do obsługi KSSE.
 • Linia 156 – skierowanie linii w wersji nr 1 we wszystkich kursach na terenie osiedla Kotarbińskiego ulicami: Gdańską i Franciszkańską z obsługą przystanków istniejących przy tych ulicach. Skierowanie linii w wersji nr 2 we wszystkich kursach z przebiegiem na terenie osiedla Kotarbińskiego ulicami: Gdańską i Tatarkiewicza z obsługą dwóch nowych przystanków przy tych ulicach. Zwiększenie także liczby kursów w dni wolne od pracy. Wariant 2: Skierowanie linii w wersji nr 1 we wszystkich kursach na terenie osiedla Kotarbińskiego ulicami: Gdańską i Franciszkańską z obsługą przystanków istniejących przy tych ulicach. Skierowanie linii w wersji nr 2 we wszystkich kursach z przebiegiem na terenie osiedla Kotarbińskiego ulicami: Gdańską i Tatarkiewicza z obsługą dwóch nowych przystanków przy tych ulicach. Zwiększenie także liczby kursów w dni wolne od pracy.
 • Linia 234 – zawieszenie funkcjonowania linii. Połączenie linii nr: 86, 286 i 234 w jedną bezpośrednią linię okrężną łączącą Zaborze, Centrum, osiedle Kotarbińskiego i osiedle Kopernika z obsługą wszystkich dotychczasowych przystanków na tych liniach oraz nowego przystanku przy ulicy Wolności w rejonie skrzyżowania z ulicą Dubiela.
 • Linia 250 – skierowanie linii przez cały rok na terenie Maciejowa we wszystkich kursach ulicami: Mielżyńskiego, Srebrną i Kondratowicza z obsługą istniejących przystanków przy tych ulicach oraz nowych przystanków przy ulicach: Mielżyńskiego w rejonie Centrum Poczty Polskiej oraz przy ulicy Srebrnej w rejonie zabytkowego Zespołu Szybu Maciej. Zwiększenie także liczby kursów we wszystkie dni. Wdrożono zmianę od dnia 22.08.2022 r. Wariant 2: Skierowanie linii przez cały rok na terenie Maciejowa we wszystkich kursach ulicami: Mielżyńskiego, Srebrną i Kondratowicza z obsługą istniejących przystanków przy tych ulicach oraz nowych przystanków przy ulicach: Mielżyńskiego w rejonie Centrum Poczty Polskiej oraz przy ulicy Srebrnej w rejonie zabytkowego Zespołu Szybu Maciej oraz na terenie osiedla Słoneczna Dolina ulicami: Heweliusza, Lawendową, Merkurego i Jowisza. Zwiększenie także liczby kursów we wszystkie dni.
 • Linia 270 – propozycja: zamiast wersji nr 2 dla linii nr 156 rozpatrzenie skierowania trasy linii nr 270 z przebiegiem na terenie osiedla Kotarbińskiego ulicami: Gdańską, Tatarkiewicza i Grunwaldzką z obsługą trzech nowych przystanków przy tych ulicach.
 • Linia 286 – zawieszenie funkcjonowania linii. Połączenie linii nr: 86, 286 i 234 w jedną bezpośrednią linię okrężną łączącą Zaborze, Centrum, osiedle Kotarbińskiego i osiedle Kopernika z obsługą wszystkich dotychczasowych przystanków na tych liniach oraz nowego przystanku przy ulicy Wolności w rejonie skrzyżowania z ulicą Dubiela.
 • Linia 671 – wydłużenie tras linii we wszystkich kursach na terenie Rokitnicy do centrum przesiadkowego „Rokitnica Pętla” i skierowanie linii na terenie Centrum Północ ulicami: Gdańską i Al. Korfantego. W godzinach szczytu – skierowanie linii na terenie Grzybowic tylko w kursach na i po godz. 6.00, 14.00 i 22.00 ulicami: Witosa i Handlową, tj. przez „małą strefę ekonomiczną” z obsługą nowych przystanków przy tych ulicach oraz wydłużenie tras linii we wszystkich kursach na terenie Rokitnicy do centrum przesiadkowego Rokitnica Pętla oraz skierowanie linii na terenie Centrum Północ ulicami: Gdańską i Al. Korfantego. Wydłużenie do strefy „,małej strefy ekonomicznej” zostało wdrożone od 22.01.2022 r.
 • Linia 210 – połączenie linii nr: 86, 286 i 234 w jedną bezpośrednią linię okrężną łączącą Zaborze, Centrum, osiedle Kotarbińskiego i osiedle Kopernika z obsługą wszystkich dotychczasowych przystanków na tych liniach oraz nowego przystanku przy ulicy Wolności w rejonie skrzyżowania z ulicą Dubiela.

Jak informuje magistrat, wnioski i opinie składać można pisemnie w Urzędzie Miejskim w Zabrzu (sekretariat biura głównego inżyniera miasta, ul. Religi 1, pokój 217) lub mejlowo.

Budowa centrum przesiadkowego na Goethego

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Prace powinny zakończyć się wiosną. Na jakim etapie jest inwestycja?

Autor: Redakcja

18/01/2023

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Może Cię zainteresować:

Torowisko na ulicy Wolności zostanie przebudowane. W siedem miesięcy. Podpisano umowę z wykonawcą

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/01/2023